Centrum pro regionální rozvoj ČR potvrdilo více než 1,5 miliardy Kč pro investiční projekty v oblasti psychiatrie

Pět nemocnic v krajích postaví za peníze z evropských fondů nové budovy pro svá psychiatrická oddělení, další dvě stavebníci opraví a vznikne nové centrum duševního zdraví. Celkem si zařízení rozdělí více než 1,5 miliardy korun.

Peníze byly vyčleněny na zřizování nových či rekonstrukce center duševního zdraví, stacionářů a ambulancí nebo zařízení akutní psychiatrické péče ve všeobecných nemocnicích. Podporu mohly získat také mobilní a terénní služby. Dotace ale nejsou pro psychiatrické nemocnice na lůžková oddělení.

Centrum doporučilo deset projektů, dva z nich jako náhradní. Fakultní nemocnice v Brně bude za 491 milionů korun rekonstruovat psychiatrickou kliniku včetně akutních lůžek. Vybuduje v ní stacionář a zázemí pro Centrum duševního zdraví. Tato centra jsou jedním z pilířů reformy psychiatrické péče.

Nejvíc peněz z evropských fondů půjde na nové budovy. Dva nové objekty postaví za 268 milionů korun Fakultní nemocnice Plzeň, za 220 milionů korun vznikne nová budova také v Pardubické nemocnici a za téměř 170 milionů korun v Ostravě.

Opravy za 153 milionů korun čekají akutní psychiatrická oddělení nemocnice v Českých Budějovicích. Krajská nemocnice Liberec bude za 126 milionů opravovat a rozšiřovat dva stávající objekty psychiatrického oddělení, pořizovat přístroje a nábytek. Bezmála 76 milionů korun dostane Nemocnice Tábor na nový samostatný pavilon psychiatrie.

Náhradními projekty jsou modernizace pavilonu psychiatrie nemocnice v Havířově za skoro 49 milionů korun a zvýšení kvality psychiatrické péče v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem za 12 milionů korun.

V dalším kole dotací, do nějž bylo možné projekty přihlašovat do poloviny července, bude rozděleno 425 milionů korun.

dotace
Zdroj: Centrum pro regionální rozvoj České republiky

Autor: Zdravotnický deník/ČTK

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Požadované položky jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>