Představení prvního Centra duševního zdraví v Jihomoravském kraji

Úvod Dnů pro duševní zdraví zahájili a zároveň oslavili v Jihomoravském kraji vynikající událostí, kterou vyvrcholilo mnoho let práce hned celé řady zapálených lidí. Paní Blanka Veškrnová, ředitelka společnosti Práh Jižní Morava spolu s přednostou psychiatrické kliniky FN Brno Tomášem Kašpárkem a pod záštitou náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Marka Šlapala, představili první CENTRUM DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ V JIHOMORAVSKÉM KRAJI, coby nový prvek v systému péče o osoby s duševním onemocněním. Nenechte se zmást tím, že na fotkách uvidíte namísto nějakého pěkného domečku samé lidi. Ptáte se proč? Protože právě lidmi je tento nový prvek péče tvořen. Konkrétně jde o multidisciplinární tým, který provozuje krizovou, terénní, lůžkovou i ambulanční péči.

IMG_7189
Zdroj: Práh Jižní Morava

Na novorozené jihomoravské CDZ se přijeli podívat jak zástupci již existujících CDZ např. z Prahy 8 či z Přerova, tak i zájemci o zřízení takového prvku péče z Olomouce. Nechyběli samozřejmě ani zástupci ambulantních psychiatrů, zástupci z psychiatrické kliniky, psychiatrické nemocnice, psychiatrického oddělení vojenské nemocnice, zástupci poskytovatelů sociálních služeb, jako i rodičů, osob se zkušeností s duševním onemocněním nebo přátelé a podporovatelé společnosti Prah Jižní Morava.

Po úvodních slovech náměstka hejtmana JMK Marka Šlapala a ředitele FN Brno MUDr. Krause, byla představena historie spolupráce a předpoklady vzniku CDZ. Profesor Kašpárek pak ozřejmil CDZ z odborného hlediska a představil jeho organizační strukturu. Na závěr metodička terénních týmů Jana Wůdyová prezentovala funkci CDZ na konkrétních příkladech z praxe.

IMG_7228IMG_7244IMG_7253
Zdroj: Práh Jižní Morava

Další aktivity, které proběhnou na pod záštitou náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. marka Šlapala v Brně, Blansku, Břeclavi, Hodoníně a Znojmě v rámci Dnů duševního zdraví, naleznete po kliknutí ZDE.

IMG_7206
Zdroj: Práh Jižní Morava

4 Komentáře

 • Eva
  Posted 10.4.2018 at 13:41 | Permalink

  Dobrý den, vítám velice tuto aktivitu, v širší rodině máme mladší osobu s těžkou psychiatrickou diagnozou (kvůli tomu ale komentář nepíši). Pokud si do vyhledávače zadáte Centrum duševního zdraví Brno, vyjedou Vám primárně webové stránky jakéhosi dr. Vodrážky, který nabízí esoterické služby jako karmické archetypy, analýza bytu, kurz Síla draků, Andělské paprsky a podobné zoufalosti. Stejný nebo podobný název odborného psychiatrického centra, které chcete budovat, bude tím pádem matoucí, zvláště pro pacienty a jejich rodiny, které hledají pomoc. Nemůžete tu odbornou službu pojmenovat nějak jinak?

 • Vanda Horná
  Posted 13.4.2018 at 09:08 | Permalink

  Milá Evo, děkujeme Vám velice za tuto poznámku, kterou vnímáme jako důležitou a otázkou problematiky názvu se budeme dále zabývat. Název však měnit nebudeme – Centra duševního zdraví mají vlastní standard, který byl publikován ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví, což nás omezuje v benevolentním nakládání s jednotlivými proměnnými, mezi které patří i název.
  Na druhé straně nám záleží na dostupnosti a koordinaci kvalitní péče o lidi s duševním onemocněním – to je ostatně jeden z hlavních cílů reformy. ÚZIS pracuje a brzy zavede přehledný registr, který umožní každému nalézt vhodné služby ve svém regionu. Již nyní však existuje přehledná mapa služeb (naleznete ji na: https://www.mujmindset.cz/mapa-sluzeb/), která bude s rozvojem a úpravou dostupné péče aktualizována. Věříme, že Vám používání tohoto nástroje bude nápomocné a těšíme se na další podněty.

 • Lucie V.
  Posted 16.6.2018 at 06:23 | Permalink

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jestli je možné se nějakým způsobem zapojit nebo kam poslat návrhy na spolupráci?

  Děkuji.

  • Vanda Horná
   Posted 18.6.2018 at 10:10 | Permalink

   Dobrý den, kontaktujte nás e-mailem deinstitucionalizace (zavináč) mzcr.cz Těšíme se na Vaše návrhy.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Požadované položky jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>