Nalaďte si na Youtube cyklus „Život za zdí“

Přes počítač, tablet či mobilní telefon můžete snadno zhlédnout cyklus tématických videí věnovaných problematice duševních onemocnění. Ověřené informace, jejichž garanty jsou špičkoví čeští psychiatři, psychologové i lékaři urgentní medicíny z celé České republiky (MUDr. Martin Hollý, Prof. MUDr. Cyril Höschl, MUDr. Jana Šeblová, MUDr. Jiří Zika, Doc. PhDr. Marek Preiss, Prof. MUDr. Jiří Horáček, Prof. MUDr. Ján Pavlov Praško, Prof. MUDr. Pavel Mohr a mnoho dalších), tak mohou pomáhat osobám trpícím některou z duševních poruch či jejich blízkým.

ZaZdi
Autor projektu Jeroným Janíček, po kliknutí na obrázek budete přesměrováni na kanál Youtube „Život za zdí“

O projektu:
V České republice se potýká více než 1 000 000 obyvatel s depresí a s úzkostnými poruchami. Zásadním problémem je, že se polovina z takto nemocných se svou nemocí neléčí. K nejčastějším důvodům patří stigmatizace psychiatrie a lidí trpících duševní chorobou, související strach z psychiatrie, ale také nerozpoznání symptomů duševní nemoci ze strany praktických lékařů. Neléčená deprese a úzkost často výrazně snižuje kvalitu života těch, kteří jimi trpí. Počínaje přechodem nemoci do chronické fáze, přes ztrátu zaměstnání a sociální izolaci, až po sebevraždu. Vzhledem k tomu, že těmto neléčeným nemocným schází nejvíce tzv. psychoedukace, neboli erudované představení projevů a terapie duševní nemoci, kterou trpí, rozhodli se autoři cyklu pro změnu.

Na základě vlastní zkušenosti s depresí a jednou z úzkostných poruch, ale také letitých novinářských zkušeností, proto v létě 2017 začali s natáčením 30 dílného edukativního cyklu Život za zdí, v němž detailně představují projevy i terapii deprese a úzkostí, seznamují zájemce s psychiatrií jako s plnohodnotným medicínským oborem a vedou tak ty, kteří o své nemoci mnoho nevědí, k pochopení důležitosti včasného vyhledání odborné péče.

Na cyklu Život za zdí autoři spolupracují především s odborníky z řady psychiatrických nemocnic v České republice (Národní ústav duševního zdraví – NUDZ, Psychiatrická nemocnice Bohnice, Psychiatrická nemocnice Brno, Psychiatrická klinika FN Olomouc, Psychiatrická léčebna Šternberk a další), krizových center (Centrum krizové intervence Bohnice, RIAPS, Modré dvěře), ale i z fakultních nemocnic (Fakultní nemocnice Motol – oddělení urgentního příjmu) a zdravotnických záchranných služeb (Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje). Tito přední odborníci poskytují nejen rozhovory pro samotný cyklus Život za zdí, ale mnohdy  zprostředkují i velmi cennou zpětnou vazbu. Pro druhou část cyklu autoři plánují navázat spolupráci s neziskovými organizacemi, které zajišťují péči o lidi s duševním onemocněním, ve smyslu jejich sociální aktivizace a rehabilitace. Z čistě medicínského hlediska (praktické lékařství a urgentní medicína resp. přednemocniční neodkladné péče) je naším poradcem legendární ředitel ZZS HMP MUDr. František Ždichynec, zakladatel Letecké záchranné služby.

Výroba jednotlivých dílů Života za zdí je zcela závislá na finanční podpoře resp. dobré vůli přátel a známých (herec Marek Vašut, lékař Jan Trachta, ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma,
přední český designér a vysokoškolský pedagog Petr Babák, ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát, podnikatel a filantrop Václav Dejčmar, manželé Viliam a Kateřina Sivekovi) a několika firem (nakl. Portál, Mylan, Alza, Chronoshop), které v pomoci lidem, trpícím duševním onemocněním, spatřují hlubší smysl.
V budoucnu autoři chystají založit spolek a  v psychoedukaci chtějí pokračovat formou přednášek.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Požadované položky jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>