Destigmatizace otevře podzimní Designblok

Po Týdnech duševního zdraví se ke slovu dostává další významná podzimní akce, na které bude šířena osvěta o problematice stigmatizace lidí s duševním onemocněním lhostejné.

Fokus_pzvanka_design_blok

Díky Fokusu Praha bude ve dnech 25. až 29. října 2018 na Designbloku expozice v podobě osvětové
a destigmatizační kampaně s názvem „NEŠKATULKUJEME! NA ROVINU o duševním zdraví“.

Smyslem kampaně je poukázat na to, že mylné předsudky vůči lidem s duševním onemocněním vedou k jejich stigmatizaci a brání jejich zotavení a návratu k normálnímu životu.

„Když se člověk přizná svému okolí k problémům s duševním zdravím, často se setká s odmítavou reakcí. Někdy docela skrytě, například vás můžou do té doby dobří přátelé přestat zvát na návštěvy a oslavy, přestanou se s vámi stýkat. Namísto zotavování tak člověk trpí ztrátou přátel, společnosti, sociálních kontaktů.“ vysvětluje Pavel Novák, ředitel Fokusu Praha. „Tuto nespravedlnost v přátelství pociťuje až 69 % lidí s duševním onemocněním. Vyplývá to z výzkumu, který mapoval zkušenosti se stigmatem a diskriminací lidí s duševním onemocněním uskutečněný Národním ústavem duševního zdraví,“ dodává Pavel Novák.

Vizuální styl expozice je realizován ve spolupráci s výtvarníkem Petrem Lukášem Rackem, který mimo jiné podporoval Fokus v době jeho vzniku v 90. letech. „Jsem rád, že jsem po letech opět mohl spolupracovat s Fokusem. V expozici jsme se vrátili k myšlence, která u zrodu Fokusu byla a to, že Fokus je symbolickým ohništěm, u kterého je možné se na své cestě ohřát, nabrat síly, kde je možné „zapálit se“ pro nové výzvy,“ říká Petr Lukáš Racek.

Fokus Praha se touto kampaní zároveň zapojuje do iniciativy NA ROVINU, která usiluje o snížení stigmatizace
a diskriminace lidí s duševním onemocněním a zlepšení přístupu lidí k duševnímu zdraví.

Za iniciativou NA ROVINU stojí Národní ústav duševního zdraví a je součástí projektu Destigmatizace
aktuálně probíhající Reformy psychiatrické péče.

Na Designbloku bude součástí kampaně i výborná lavička „Na rovinu“
z dílny architekta Lukáše Koppa a designérky Nikol Lourkové. Přijďte posedět!

Kdyby náhodou někdo nevěděl, proč to všechno, poslechněte si Výzvu MUDr. Martina Hollého.

Výzva MH

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Požadované položky jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>