Duševně nemocným v Moldavsku pomáhají čeští experti

E4A2F90A-CD4A-4D80-8295-981D64733284

Více než dva tisíce lidí s mentálním handicapem či duševním onemocněním žije v Moldavsku ve zcela nevyhovujících podmínkách. Tříletý projekt Centra pro rozvoj péče o duševní zdravíČlověka v tísni a České rozvojové agentury pomohl nastartovat potřebné změny.

Pro většinu z těchto klientů je těžké osamostatnit se a začít nový život, přesto touží po změně. „V Moldavsku aplikujeme transformační model, který máme vyzkoušený v ČR, ale také například v Srbsku. Ředitelé a další pracovníci ústavů jsou aktivně zapojeni do přesunu klientů do menších komunitních zařízení. Důležité je zároveň měnit i způsob uvažování o klientech, vnímat je jako individuality s právem na běžný život mezi zdravými lidmi,“ říká expertní spolupracovník Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví MUDr. Jan Pfeiffer.

Český stát podporuje Moldavsko prostřednictvím programu České rozvojové agentury. Projekt Podpora transformačního procesu v oblasti péče o duševně nemocné a mentálně handicapované v Moldavsku odstartoval v roce 2015 a je přímo zaměřen na změnu situace v ústavech pro lidi s postižením.

Letos transformace proběhla ve 4 domech, kde žije celkem 24 klientů. Čeští experti poskytli konzultace pracovníkům jednotlivých zařízení, nabídli konkrétní nástroje, postupy a příklady dobré praxe v situacích souvisejících s fungováním služby a prací s klienty a zúčastnili se týmových porad. Podpořili pracovníky i klienty v procesu mapování potřeb a přání i v sestavování plánů k jejich naplnění.

Díky podpoře došlo ke změnám v životě lidí s mentálním a duševním onemocněním, kteří v domech žijí, ale i ve vztazích s jejich sousedy. Všichni obyvatelé komunitních domů se také vyškolili ve finanční gramotnosti, proběhly čtyři sousedské slavnosti, na kterých se společně setkali klienti, pracovníci a lidé z okolí.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Požadované položky jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>