ODBORNÁ KONFERENCE K NÁRODNÍMU AKČNÍMU PLÁNU PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

IMG_2725

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA

ODBORNÁ KONFERENCE K NÁRODNÍMU AKČNÍMU PLÁNU PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Ve dnech 28. února a 1. března 2019 se v Brně a Praze uskutečnily pod patronátem Ministerstva zdravotnictví a týmu Reformy psychiatrie jednodenní odborné konference, věnované představení a připomínkování Národního akčního plánu pro duševní zdraví.

Na konferenci byli pozváni, a osobně se jí zúčastnili, nejen zástupci zdravotnictví a psychiatrie (ministerstvo zdravotnictví, tým Reformy psychiatrie, vedení a lékaři psychiatrických nemocnic, klinik a oddělení, odborných sdružení zastupující psychology i zdravotní a psychiatrické sestry), ale také reprezentanti skupin, spolků a organizací, zastupujících poskytovatele sociálních služeb, pacienty a rodinné příslušníky. Nechyběli ani zástupci zdravotních pojišťoven a veřejné správy – ministerstva školství, spravedlnosti, krajů, měst a obcí. Celkem se konferencí zúčastnilo 135 odborníků ze všech krajů České republiky.

O úvodní slovo se za ministerstvo zdravotnictví postaral PhDr. Ivan Duškov, který přivítal účastníky, představil stručně program a také moderátory a lektory pro jednotlivá témata. Po stručném představení problematiky tvorby Národního akčního plánu pro duševní zdraví pokračovala konference rozdělením účastníků do pracovních skupin, zaměřených na vybraná témata. Každý z účastníků měl na základě svých preferencí příležitost absolvovat 2 skupiny témat, rozdělených do dvouhodinových bloků.

 • Legislativa + Financování
 • Destigmatizace + prevence + Lidské zdroje, odborná příprava
 • Řízení a koordinace + meziresortní spolupráce + síť služeb
 • Zlepšování kvality + obhajoba práv a zájmů klientů a jejich rodinných příslušníků

Práce v malých skupinách umožnila lektorům představit účastníkům podrobně problematiku jednotlivých témat. Hlavní přínos však vidíme v následných diskuzích, kde jsme společně hledali východiska a řešení případných problémů. To přivítali i účastníci konference, kteří ocenili otevřenost v komunikaci a odbornou erudici přednášejících. Celkově hodnotíme konference jako velmi přínosné a doporučujeme využívat podobný formát i v případě prezentace jiných témat.

IMG_2702

2 Komentáře

 • Posted 26.3.2019 at 20:02 | Permalink

  Dovoluji si upozornit,že právní forma OBČANSKÉ SDRUŽENÍ zanikla s platností nového Občanského zákoníku – zároveň se zrušením zákona o sdružování občanů z 90.let.

  • Simona Erben
   Posted 27.3.2019 at 08:46 | Permalink

   Dobrý den, velice Vám děkujeme za upozornění. Článek upravíme. Přejeme pěkný den!

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Požadované položky jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>