Aktuální stav reformy péče o duševní zdraví v ČR a v Jihomoravském kraji – seminář

P1110100

V rámci Měsíce bláznovství pořádal Práh jižní Morava společně s Jihomoravským krajem a Ministerstvem zdravotnictví seminář „Aktuální stav reformy péče o duševní zdraví v ČR a v Jihomoravském kraji“. Záštitu nad touto akcí převzal náměstek hejtmana a radní pro sociální oblast Mgr. Marek Šlapal a radní pro oblast zdravotnictví Milan Vojta, M.A., MBA. O seminář byl obrovský zájem a velký sál Café Práh praskal ve švech. Do prezenční listiny se zapsalo 151 posluchačů bez přednášejících (10) a bez pracovníků Prahu, kteří zajišťovali provoz akce.

Přednášky si vyslechlo 25 zástupců z PN Brno, 10 zástupců z FN Brno psychiatrické kliniky, 53 poskytovatelů sociálních služeb nejen z Jihomoravského kraje, 13 zástupců z města Brna, 10 zástupců z okresních měst Moravského Krumlova, Břeclavi, Znojma, Kyjova, Blanska, Boskovic a Vyškova, 6 zástupců z JMK, 2 z NUDZ, 6 z MPSV, 8 z MZ (manažerů kvality, gestorů za oblast zdravotnictví a regionální konzultantky pro JMK), 2 zástupci z kanceláře ombudsmana, 4 ambulantní psychiatři a 1 zástupce ambulantních klinických psychologů, dále zástupci příbuzných…

Seminářem provázela ředitelka Prahu jižní Morava a zároveň odborná garantka pro sociální oblast projektu deinstitucionalizace v JMK a manažerka kvality PaedDr. Blanka Veškrnová.

Posluchači slyšeli od všech přednášejících konkrétní aktuální informace o reformě péče o duševní zdraví.

Reformu dnes a 2020+ na úvod představila MUDr. Dita Protopopová, Ph.D, na ni pak navázal MUDr. Jan Pfeiffer přednáškou od Fragmentace k multidisciplinární spolupráci. Aktuality z MPSV pro oblast péče o osoby s duševním onemocněním přednesl Mgr. Jan Vrbický, jediný zástupce MPSV. O důležitosti destigmatizace duševního onemocnění a kvalitně poskytovaných zdravotnických a sociálních služeb promluvili PhDr. Petr Winkler a Mgr. Tereza Palánová. Zprávu z konaného semináře „O nás s Vámi“ přednesli zástupci pacientského hnutí v JMK BcA Dorota Voráčová s Tomášem Sedláčkem. A o současném stavu transformace PN Brno, tvorby poslední verze transformačního plánu a analýzy pacientů a jejich hodnocení pomocí škál  pro přechod do místních komunit v jednotlivých městech JMK promluvila specialistka transformace PN Brno, PhDr. Soňa Dubská.  Závěrem si posluchači vyslechli zkušenosti práce psychiatrů v Centru duševního zdraví PN Brno.

Informace, které měli možnost posluchači získat, byly ucelené a skutečně aktuální. Alespoň tak vyznívá zpětná vazba. Děkujeme všem přednášejícím a také Zdravému kraji, který zajistil pro všechny zúčastněné občerstvení.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Požadované položky jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>