Duel na téma Reforma psychiatrie Seznam Zprávy

Duel PhDr. Ivana Duškova a publicisty Jeronýma Janíčka na téma Reforma psychiatrie na stránkách www.seznamzpravy.cz.

https://d39-a.sdn.szn.cz/d_39/c_img_E_M/xezB6f.png?fl=cro,0,5,1920,1080%7Cres,1200,,1%7Cwebp,75

Lidi s duševními poruchami tlačila společnost na okraj. Za zdi, do uzavřených pavilonů. Právě probíhající reforma chce péči více otevřít a přesunout ji do center mezi lidi. Daří se to? Duel Ivana Duškova z ministerstva zdravotnictví a publicisty Jeronýma Janíčka, který se 20 let potýká s depresemi a úzkostí.

„Hlavní problém je ten, že se tomu segmentu nedostává dost peněz. Psychiatrie je na okraji zájmu. Je psychiatrie a pak už je jen patologie,” uvedl Janíček, autor dokumentárního cyklu Život za zdí. Systém podle něj kolabuje: „Ambulantní psychiatr na mě má deset minut času, řekne mi maximálně dobrý den, jak se máte, předepíše mi léky a zamává mi.”

Podle Duškova v tomto pomůže plánovaná reforma psychiatrické péče, která se rozbíhá už od roku 2013 a je plánovaná až na 20 let. „Je otázka, zdali veškerou psychiatrickou péči musí poskytovat zrovna psychiatr. Na Českou republiku máme málo psychiatrů. Chceme to řešit při reformě psychiatrické péče,” tvrdí předseda výkonného výboru Reformy psychiatrické péče Duškov.

Celý rozhovor najdete na zde.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Požadované položky jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>