Centra duševního zdraví

Centra duševního zdraví (CDZ) představují nový prvek v systému péče o lidi s duševním onemocněním a jeden z pilířů reformy psychiatrické péče v ČR. 

Jádrem center je tým pracovníků různých profesí, tzv. multidisciplinární tým. Jsou v něm zastoupeni sociální i zdravotní pracovníci a peer konzultant – člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Jejich práce spočívá v pomoci a podpoře jejich klientů nejen v prostorách centra, ale především přímo u klientů doma či kdekoli v jejich běžném prostředí.

V první fázi jsou podporována centra zaměřená na dospělé uživatele, hlavní cílovou skupinou jsou lidé s vážným duševním onemocněním (s těžkým průběhem schizofrenních onemocnění či bipolární afektivní poruchou). Jde o skupinu lidí nejvíce ohroženou vyloučením z běžné společnosti. Do cílové skupiny center patří též osoby s raným výskytem psychotického onemocnění.

Centra budou v jednotlivých regionech spolupracovat s dalšími službami, například v oblasti zaměstnávání, vzdělávání, bydlení a volnočasových aktivit.

CDZ bude poskytovat mobilní, ambulantní, krizové a denní služby. Jejich funkcí bude:

 • prevence hospitalizací či jejich zkrácení
 • včasný záchyt rozvoje vážného onemocnění
 • rehabilitace a nápomoc k reintegraci dlouhodobě hospitalizovaných do běžné komunity

Tým centra duševního zdraví bude pracovat formou případového vedení a bude poskytovat flexibilní, individualizovanou službu osobám ze spádové oblasti bez čekací doby. Péče bude nepřetržitá, uživatelé se v systému péče nebudou ztrácet. Při trvalé péči a včasné pomoci se klient nebude propadat do hlubokých krizí a významně klesne potřeba dlouhodobých hospitalizací.

Prvních pět center v Přerově, Havlíčkově Brodě, Brně a dvě v Praze, na Proseku a ve Strašnicích představuje pilotní provoz, který bude 18 měsíců financován z Evropského sociálního fondu a dotace nepřesáhne 15 mil. Kč na jedno centrum. Dalších 16 center by mělo začít fungovat na začátku roku 2019.

 

opz

One Komentář

 • Müllerová
  Posted 20.12.2018 at 10:46 | Permalink

  Dobrý den,
  centra duševního zdraví, kterého se zúčastní peer konzultant mi připadá, že sociální pracovníci nemají zájem se zabývat lidmi s duševním onemocněním a nechají se zastupovat tzv. peer konzultanty. Za takového se vdala dcera, do bytu si hromadí zbraně – pušky, kulomety, granáty, na mě na matku je velmi agresivní , vždy mě chce uhodit.
  Oni ho nazývají sociálním pracovníkem je to ubohost koho si centra zdraví vybírají.
  Myslím, že pracovníci jsou unavení trpí syndromem vyhoření a tak to vypadá.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Požadované položky jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>