Deinstitucionalizace
Projekt Deinstitucionalizace služeb pro duševně nemocné (reg. číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0006213) financovaný z Operačního programu Zaměstnanost s kladl za cíl zajistit podmínky pro přechod pacientů s duševním onemocněním z prostředí ústavní péče do péče komunitní, a přispět tak ke změně systému poskytování péče z převážně institucionálního modelu na převažující komunitní způsob. Byl v této oblasti jedním z klíčových nástrojů pro implementaci Strategie reformy psychiatrické péče. Projekt vytvořil organizační a odborné předpoklady pro naplnění tohoto klíčového cíle reformy psychiatrické péče.
Cílem projektu bylo vytvořit základy pro dostupnou, efektivní, balancovanou a diferencovanou péči pro osoby s duševním onemocněním, a to pomocí součinnosti všech pilířů psychiatrické, obecně medicínské, klinicko-psychologické a sociální péče. Dále ověřit plnou funkčnost tohoto konceptu, vytvořit poskytovatelům komunitní psychiatrické péče předpoklady pro poskytování kvalitní péče a zajistit jeho dlouhodobou udržitelnost.
Obecně lze cíle projektu shrnout následovně:
- Vytvořit platformu pro řešení konkrétní podoby reformy a její implementace do praxe v duchu navržené strategie. Odborně koordinovat jednotlivé aktivity implementace Strategie reformy psychiatrické péče. Sjednotit přístupy a metody práce s duševně nemocnými s důrazem na péči v komunitě vydáním doporučených postupů garantovaných odborníky.
- Zvýšit kvalitu poskytovaných služeb vytvořením systému kvality péče umožňující její nezávislou kontrolu.
- Vytvořit síť vzájemně na sebe navazujících služeb pro duševně nemocné.
- Zlepšit spolupráci a návaznost zdravotních a sociálních služeb pro duševně nemocné.
- Efektivně propojit všechny čtyři pilíře péče (psychiatrické nemocnice, ambulance, psychiatrická oddělení nemocnic a centra duševního zdraví – CDZ).
- Významně snížit podíl dlouhodobé lůžkové péče v psychiatrii a vytvořit podmínky pro přechod významné části pacientů do komunitních forem péče prostřednictvím transformace psychiatrických nemocnic.
- Informovat pracovníky, kteří se s duševně nemocnými setkávají ve své profesi, ale nezaměřují se primárně na péči o ně, o problematice duševně nemocných a pomoci jim nacházet vhodný přístup k duševně nemocným.
- Stanovit nový způsob úhrady za péči o duševně nemocné motivující ke komunitní péči ve spolupráci s pojišťovnami a poskytovateli zdravotních služeb.
- Ověřit úspěšnost implementace Strategie reformy psychiatrické péče.
Mezi klíčové aktivity projektu patřili:
- KA 1: Odborná garance Strategie reformy psychiatrické péče
- KA 2: Kvalita péče
- KA 3: Regionální sítě péče
- KA 4: Deinstitucionalizace
- KA 5: Spolupráce se souvisejícími obory a profesemi
- KA 6: Úhradové mechanismy
- KA 7: Evaluace Strategie reformy psychiatrické péče
Realizace projektu byla naplánována od 1. 3. 2017 do 28. 2. 2022, ovšem s ohledem na potřebu splnění cílů projektu byla realizace prodloužena do 30. 11. 2022.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: