video: Komunitní péče o duševní zdraví: zkušenosti z italského systému péče
Datum konání: 19.1.2022
Přednášející: Dr. Roberto Mezzina
Webinář byl realizován v rámci projektu Podpora zavedení multidisciplinárního přístupu k duševně nemocným, reg. číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0007038, hrazeného z prostředků Operačního programu Zaměstnanost
Sumarizace webináře: Webinář na téma “Komunitní péče o duševní zdraví: zkušenosti z italského systému péče” byl prvním ze série na sebe navazujících webinářů s italským psychiatrem Dr. Robertem Mezzinou, spoluzakladatelem mezinárodní organizace International Mental Health Collaborating Network a bývalým ředitelem Odboru duševního zdraví/ WHO Collaborating Centre for Research and Training v Terstu.
Svou prezentaci Dr. Mezzina začal přiblížením italského kontextu péče o duševní zdraví (na celostátní i regionální úrovni) a jejich cesty k deinstitucionalizaci. Itálie byla v 60. a 70. letech průkopníkem deinstitucionalizace, přičemž v roce 1978 prosadila známý zákon o reformě duševního zdraví. Zákon 180 byl prvním zákonem na světě, který zrušil psychiatrické léčebny a vrátil lidem s duševní poruchou plná občanská práva. Terstská zkušenost se stala mezinárodně známou díky prvnímu uzavření psychiatrické léčebny v Evropě v roce 1977, které rozbilo aparát a institucionální normy postavené na člověku jako pacientovi a objektu psychiatrické instituce.
Dr. Mezzina uvedl několik klíčových poznatků získaných během této zkušenosti, například: vytvoření alternativních sítí ucelených služeb; zamezení přednostnímu poskytování nemocničních služeb v krizových situacích a mimořádných událostech ve vztahu ke komunitním strukturám; pověření komunitní služby převzetím odpovědnosti za osoby, které pocházejí z oblasti jejich působnosti; plán postupného ukončení PH na místní, regionální a státní úrovni s konkrétními časovými rámci a možností uplatnění správních sankcí v případě nedodržení, atd.
Dále představil relevantní data, strukturu služeb a zásady komunitní praxe na oddělení duševního zdraví v Terstu. Jedná se konkrétně o:
- odpovědnost za duševní zdraví komunity = jednotné vstupní a referenční místo, perspektiva veřejného zdraví;
- aktivní přítomnost a mobilitu vůči poptávce = nízkoprahová dostupnost, proaktivní a asertivní péče;
- terapeutickou kontinuitu = žádné přechody v péči;
- reakci na krize v komunitě = menší využívání akutní lůžkové péče;
- komplexnost = sociální a klinická péče, integrované zdroje;
- týmovou práci = multidisciplinarita a kreativita v rámci celého týmu;
- celoživotní přístup = zotavení a občanství, člověk ve středu zájmu.
Dr. Mezzina zmínil také výsledky reformního procesu od roku 1996, kterými jsou provozování komunitní služby s 24hodinovým otevřeným přístupem a jasný přechod z rezidenčních struktur do přechodných domů, podporovaného bydlení a bytů pro samostatné bydlení, a to i díky osobním rozpočtům (a další). Důležitým ukazatelem je dle jeho názoru také to, že nedobrovolná léčba vykazuje v Terstu jedny z nejnižších hodnot v Itálii.
Dále popsal 24hodinové centra duševního zdraví (CDZ) - na území Terstu se nachází čtyři (60 tis. obyvatel na každý zdravotnický okres). CDZ v Terstu je mimonemocniční pobytové zařízení, které není koncipováno pouze jako krizové centrum, ale jako víceúčelové a multifunkční zařízení (také denní centrum, ambulantní služba, základna pro komunitní týmy). Kvalita prostředí (domácí, ale i společenské) a atmosféra (přátelská) je založena na přístupu personálu, který se zaměřuje především na flexibilitu a rozumné vyjednávání s ohledem na zájmy a potřeby uživatelů. Jeden multidisciplinární tým působí střídavě uvnitř i venku, pro ty, kteří jsou „hosty“ v rámci 24hodinového režimu, a pro uživatele, kteří denně docházejí nebo jsou doma. Znalost a důvěra jsou hlavními nástroji pro budování terapeutických vztahů, přičemž jsou účast a přínos uživatelů v běžném životě centra považována za klíčové.
Po prezentaci následovala diskuse s účastníky webináře.