video: Příklad systému péče o lidi s duševním onemocněním Pfalzklinikum, Německo
Datum konání: 21.5.2021
Přednášející: Paul Bomke, Veronika Knebusch
Webinář byl realizován v rámci projektu Podpora zavedení multidisciplinárního přístupu k duševně nemocným, reg. číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0007038, hrazeného z prostředků Operačního programu Zaměstnanost.
Sumarizace webináře:
Zahraniční hosté webináře, Paul Bomke (generální ředitel Pfalzklinikum) a Veronika Knebusch (asistentka výzkumu a projektová koordinátorka, Forum für Gesundheitswirtschaft) se své prezentaci zaměřili primárně na inovativní systém péče, který síť služeb Pfalzklinikum provozuje od ledna 2020 (tzv. Modellvorhaben), vedení a proces transformace.
Paul Bomke přiblížil kontext sítě služeb Pfalzklinikum – rozsáhlé organizace, která poskytuje zdravotní a zdravotně sociální služby zahrnující komunitní, ambulantní a lůžkovou péči (cca 1.188 lůžek) pro lidi s duševním onemocněním (na 14 místech v celé Falci, pro všechny věkové kategorie). Představil základní fakta o Modellvorhaben – modelu „integrativní psychosociální péče a léčby pro 21. století – inovativní péče o duševní zdraví“. Modellvorhaben je největším projektem svého druhu (z hlediska finančních investic, velikosti spádové oblasti, obyvatel ve spádové oblasti a rozsahu poskytovaných služeb) v Německu (podle Sociálního zákona V) a týká se všech věkových kategorií. Trvání tohoto pilotního projektu je 8 let. Mezi cíle projektu patří: lepší propojení sektorů a networking; efektivní léčba; redukce hospitalizačních příjmů a hospitalizačních léčebných pobytů; větší participace příbuzných a „systémů“ pacientů; redukce donucovací léčby; přístup ke vzdělání výcviku a práci s lidmi s problémy v oblasti duševního zdraví; vývoj služeb prevence a další.
Paul Bomke zdůraznil důležitost propojování aktérů (a omezení dublování služeb), poskytování komplexních služeb a zmínil plán transformace podílů oblastí služeb. V prezentaci na základě relevantních dat kladl důraz na podporu terénních služeb skrze adekvátní přesun zdrojů. Veronika Knebusch se zaměřila na tematiku vedení a transformace, jmenovitě na agilní vedení. Přiblížila tzv. „alpha design princip“ (rozhodovací pravomoc je centralizovaná, vedení skrze pokyny a kontrolu) a „beta design princip“ (rozhodovací pravomoc je decentralizovaná, vedení na základě pozorování a reagování). Veronika Knebusch položila účastníkům webináře otázku: „Které aspekty vedení psychosociální péče ovlivňují zapojení do terapie a díky tomu i kvalitu péče?“ Na závěr představila komplexní koncepční rámec týkající se vedení a řízení změny, terapeutického zapojení, kvality péče, organizační struktury a dalších.
Po prezentaci následovala diskuse s účastníky webináře.