video: Program hostitelských rodin
Datum konání: 25.11.2021
Přednášející: Nosheen Zia Ul-Haq a kolektiv
Webinář byl realizován v rámci projektu Podpora zavedení multidisciplinárního přístupu k duševně nemocným, reg. číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0007038, hrazeného z prostředků Operačního programu Zaměstnanost.
Sumarizace webináře: Webinář na téma „Program hostitelských rodin (Host Families Scheme)“ byl zaměřen na sdílení zkušeností a inovativní praxe z Hertfordshire Partnership University NHS Foundation Trust ve Spojeném království. Program hostitelských rodin, který nabízí klientům možnost strávit několik týdnů v pečujícím rodinném prostředí, představuje alternativu k hospitalizaci klienta a/nebo může pomoci usnadnit časné propuštění klienta z lůžkového zařízení. Jedná se o první program svého druhu na území Spojeného království, který byl původně inspirován programem hostitelských rodin ve francouzském Lille.
Projektova manažerka Nosheen Zia Ul-Haq v úvodu představila cíle, výchozí situaci, výhody a výzvy programu. Zdůraznila, že se jedná o službu zaměřenou na zotavení a na člověka (tzv. person centred), která poskytuje možnost volby pro klienty s problémy v oblasti duševního zdraví. Jako některé z výhod programu uvedla například neinstitucionalizované a bezpečné prostředí plné podpory uvnitř komunity; respektování jednotlivce a podpora selfmanagementu, nezávislosti a naděje; partnerskou spolupráci a přispívání k omezovaní stigmtizace; umožnění klientům rozvinout prostředky a strategie k udržení vlastního zdraví a pohody i s přetrvávajícími symptomy; zároveň finanční efektivnost a pozitivní zpětnou vazbu na program. Pojmenovala také výzvy, se kterými se v programu setkávají a způsoby, jak jim čelí.
Dále přiblížila procesy programu (interní komunikace -> rozvoj projektu -> externí komunikace -> nábor -> uvedení do projektu -> smlouvy -> podpora pro hostitelské rodiny) a data týkající se umístnění a celkové finanční efektivity.
Společně s týmem spolupracovníků se pak zaměřili na přiblížení role tzv. Krizového týmu domácí péče a hostitelských rodin (CRHTT) a dalších relevatních specializovaných týmů (např. Komunitního týmu poruch příjmu potravy), ktoré podporují hostitelské rodiny. CRHTT provádí komplexní psychosociální a rizikové posouzení uživatele služeb, zprostředkovává dřívější propuštění z hospitalizačních oddělení, doporučuje klienty do následné péče; zabezpečuje gatekeeping všech hospitalizační psychiatrických příjmů; atd.
Po ukončení prezentace nasledovalo autentické sdílení zkušeností členů hostitelských rodin a uživatele programu „Host Families“ a diskuse s účastníky webináře.