Metodické materiály a vzdělávání
Standardy kvality a bezpečí a metodiky hodnocení
S ohledem na potřebu lépe vymezit standardy kvality a bezpečí poskytování péče lidem s duševním onemocněním vznikly návrhy 3 standardů zaměřujících se na poskytování psychiatrické péče v psychiatrických lůžkových zařízeních, v centrech duševního zdraví a v psychiatrických ambulantních zařízeních. K těmto standardům byly připraveny i metodiky hodnocení kvality a bezpečí poskytování psychiatrické péče. Posledním dokumentem
Vzdělávání a zaměstnávání peer konzultantů v zahraničí a v České republice
V současnosti probíhá v České republice reforma péče o duševní zdraví a jedním z jejich principů je důraz na zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním do systému péče o duševní zdraví. V zahraničí jsou lidé se zkušeností s duševním onemocněním zapojováni do rozhodování na všech možných úrovních. Jejich úkolem je hlavně advokační činnost, kdy tito peer advokáti hájí práva lidí se zkušeností s duševním onemocněním, přispívají k tvorbě lidského a efektivního systému péče o duševní zdraví, protože znají úskalí systému stávajícího.
E-ŠKOLENÍ WHO QUALITYRIGHTS v oblasti duševního zdraví, lidských práv, postižení a zotavení
E-learningový vzdělávací program Světové zdravotnické organizace (dále jen WHO) „Transformace služeb, prosazování práv“ (Quality Rights) se zaměřuje na implementaci Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením v oblasti duševního zdraví, oblast snižování míry užití omezovacích prostředků, problematiku destigmatizace a individualizace péče. Nedílnou součástí je také přiblížení procesu deinstitucionalizace péče o osoby se zdravotním postižením a to s důrazem na duševní onemocnění.
Je určen všem zájemcům: zdravotnickým pracovníkům v oblasti péče o duševní zdraví, sociálním pracovníkům a studentům zdravotních a sociálních oborů i dalším. Úspěšní absolventi navíc získávají certifikát Světové zdravotnické organizace.
Model Safewards přichází do české psychiatrie
Zdravotníci lůžkových psychiatrických oddělení se velmi často zamýšlejí nad tím, jak kultivovat prostředí svých pracovišť, jak předcházet konfliktům, jak snižovat počty epizod používání omezovacích opatření. Podobné otázky si kladl také výzkumný tým kolem prof. Lena Bowerse (UK) a na základě výzkumů a zkušeností odborníků pracujících v oblasti akutní lůžkové péče vytvořili model Safewards. Ten popisuje dění na oddělení, mechanismy vzniku konfliktů a zároveň nabízí 10 konkrétních intervencí, které ovlivňují atmosféru na psychiatrických odděleních a vedou ke snížení používání omezovacích opatření. To potvrdilo několik na sobě nezávislých výzkumů a proto se tento model šíří po Evropě.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: