Vzdělávání
Zpráva o současné situaci ve vzdělávání psychiatrů a doporučení pro systémová opatření
Reforma psychiatrické péče si klade za cíl systematicky poskytovat koordinovanou, vzájemně propojenou péči, jejímž optimálním výsledkem bude zotavení pacienta široce definované v bio-psycho-sociálním kontextu. K tomu vznikne síť služeb, která zajistí kontinuitu péče, a to díky provázanosti a vysoké míře koordinovanosti, přičemž základním nástrojem bude multidisciplinární přístup. Reforma psychiatrické péče však znamená nejen změnu strukturální, například rozšíření nabídky intervencí pro duševně nemocné a jejich blízké o nové „nelůžkové“ formy péče, ale především změnu náhledu poskytovatelů zdravotnických služeb na potřeby a cíle lidí s duševním onemocněním.
Vzdělávací program specializačního vzdělávání v oboru všeobecná sestra-ošetřovatelská péče v psychiatrii
Cílem specializačního vzdělávání v oboru Ošetřovatelská péče v psychiatrii je získání specializované způsobilosti s označením odbornosti Sestra pro péči v psychiatrii osvojením si potřebných teoretických znalostí, praktických dovedností, návyků týmové spolupráce i schopnosti samostatného rozhodování pro činnosti stanovené platnou legislativou.
Vzdělávání a zaměstnávání peer konzultantů v zahraničí a v ČR
V současnosti probíhá v České republice reforma péče o duševní zdraví a jedním z jejich principů je důraz na zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním do systému péče o duševní zdraví. V zahraničí jsou lidé se zkušeností s duševním onemocněním zapojováni do rozhodování na všech možných úrovních. Jejich úkolem je hlavně advokační činnost, kdy tito peer advokáti hájí práva lidí se zkušeností s duševním onemocněním, přispívají k tvorbě lidského a efektivního systému péče o duševní zdraví, protože znají úskalí systému stávajícího.
Pozvánka na seminář „Nové trendy a služby nejen v péči o osoby s demencí“
Na základě sběru dat pilotních ambulancí s rozšířenou péčí a multidisciplinárních týmů na podporu duševního zdraví pro cílové skupiny projektu Podpora nových služeb v péči o duševně nemocné shledáváme nutnost zařazení vzdělávací aktivity pro pečující o osoby s demencí bez ohledu na věk (diagnostické kategorie G2x a G3x) a zároveň diagnostické kategorie F00 – demence u Alzheimerovy nemoci, F01–F03 – ostatní demence. Součástí aktivity bude zajištění obecného povědomí o působících službách v daném regionu, zejména se pak jedná o centra duševního zdraví, specializované multidisciplinární týmy nových služeb nebo ambulance s rozšířenou péčí, které na danou cílovou skupinu zaměřují poskytování péče/služeb.
Setkání evropských psychiatrických sester v Praze
Psychiatrická sekce České asociace sester hostila 9. a 10. května setkání Evropské asociace psychiatrických sester Horatio. V Praze se na dvoudenním jednání sešly psychiatrické sestry ze 14 evropských zemí, aby vzájemně sdílely své zkušenosti a informovaly se o situaci v péči o duševní zdraví ve svých zemích. Na mezinárodní jednání pak navázala konference určená českým sestrám pracujícím na psychiatrii. Na té zazněly příspěvky o činnosti psychiatrických sester např. v Německu, na Faerských ostrovech, Islandu a dalších zemích. Jednání bylo organizováno s podporou Ministerstva zdravotnictví. Vedle zástupce odboru pro reformu psychiatrické péče Pavla Mičky, vystoupila také prezidentka ČAS Martina Šochmanová. Část programu byla věnována reformě péče o duševní zdraví v ČR.
Základní principy jednání s lidmi s duševním onemocněním (nejen) v případě krize
Informační příručka pro pracovníky v pomáhajících profesích, přinášející základní principy jednání / komunikace s lidmi s duševním onemocněním (nejen) v případě krize.
Přesun termínu konání konference „Vidíme již novou podobu péče o duševní zdraví?“
Vzhledem k zhoršující se epidemiologické situaci s Covid 19 a s tím souvisejícím zaváděním různých opatření na ohranu před šířením nákazy, bylo Ministerstvem zdravotnictví rozhodnuto přesunout termín konání konference „Vidíme již novou podobu péče o duševní zdraví v praxi?” na jaro 2021.
Omlouváme se všem přihlášeným účastníkům za případné způsobené komplikace, jsme však přesvědčeni, že za stávající situace je změna termínu konání konference rozumným a zodpovědným rozhodnutím. Věříme, že toto rozhodnutí pochopíte a podpoříte. O novém termínu konání konference Vás budeme samozřejmě s předstihem informovat. Děkujeme za pochopení
Pozvánka na konferenci „Vidíme již novou podobu péče o duševní zdraví?“
Vážená paní, vážený pane,
jménem Ministerstva zdravotnictví České republiky si Vás dovolujeme pozvat na konferenci „Vidíme již novou podobu péče o duševní zdraví v praxi?”, která se uskuteční ve dnech 30.9 – 1.10.2020 v hotelu Flora v Olomouci.
Konference je realizována v rámci reformy péče o duševní zdraví. Cílem konference a workshopů je na základě zkušeností lidí z praxe informovat a diskutovat o aktuálním stavu reformy včetně financování, vzdělávání, rozvoji akutní péče, nových službách, ochranných léčbách, kvalitě péče a zapojování uživatelů.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: