Metodika zavádění multidisciplinárního přístupu
V době, kdy téma multidisciplinárního přístupu je jedním z klíčových témat reformy psychiatrické péče, chceme otevřít širší rozpravu o tom, jak na konkrétním pracovišti a mezi pracovišti navzájem postupovat, aby byl naplněn koncept multidisciplinární spolupráce.
Co znamená multidisciplinární tým v dnešním zdravotnictví a v sociální sféře, jak spolupracovat na sociálně zdravotním pomezí? V jakých všech sektorech se pohybuje péče o duševní zdraví? Kteří profesionálové jsou členy týmů, jaké jsou jejich role a kompetence, jak týmovou práci organizovat partnersky bez hierarchické struktury, na kterou jsme zvyklí, jaké nástroje využívat pro individuální plánování péče? Kde stojí samotný člověk se zkušeností s duševním onemocněním v celém systému péče a jak posilovat jeho self-management? To vše jsou otázky, na které se společně v rámci projektu zavádění multidisciplinárního přístupu budeme snažit nacházet odpovědi.
Multidisciplinárním přístupem je v rámci této metodiky myšlen způsob práce, jakým různé profese, různé organizace partnersky spolupracují, efektivně vzájemně komunikují a plánují tak, aby byl maximálně využit jejich společný potenciál znalostí, zkušeností a intervencí ve prospěch jednotlivce či celé skupiny. Prospěchem je myšlena maximální možná podpora v individuálním procesu zotavení u lidí s duševním onemocněním s jejich zapojením a respektem k jejich potřebám.
Metodika je určena pro pracovníky týmů psychiatrických zařízení, týmů komunitních služeb pracujících s lidmi se zkušeností s duševním onemocněním, sociálním pracovníkům a veřejným opatrovníkům obcí, pracovníkům integrovaného záchranného systému, úřadům a organizacím, které jsou zainteresovány do hledání řešení potřeb lidí s duševním onemocněním.
Pro člověka se zkušeností s duševním onemocněním v některých souvislostech této metodiky používáme označení: uživatel, klient, pacient, člověk duševně nemocný, člověk s duševním onemocněním, vždy však s respektem k jeho lidskému a partnerskému postavení v systému péče.
Metodiku budeme využívat průřezově celým systémem péče o duševní zdraví. Začínáme její pilotáží u lidí s vážným duševním onemocněním (SMI) a budeme pokračovat u gerontopsychiatrické populace, u lidí v oblasti závislostní problematiky, dětí a mladistvých. Specifika u jednotlivých cílových skupin postupně zapracujeme se zapojenými týmy do následující třetí verze metodiky, která bude zpracována v dubnu 2021.
Celý dokument "Metodika zavádění multidisciplinárního přístupu v péči a podpoře lidí s duševním onemocněním" najdete ZDE. Jedná se o pracovní verzi, schválenou Výkonným výborem.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: