V současnosti probíhá v České republice reforma péče o duševní zdraví a jedním z jejich principů je důraz na zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním do systému péče o duševní zdraví. V zahraničí jsou lidé se zkušeností s duševním onemocněním zapojováni do rozhodování na všech možných úrovních. Jejich úkolem je hlavně advokační činnost, kdy tito peer advokáti hájí práva lidí se zkušeností s duševním onemocněním, přispívají k tvorbě lidského a efektivního systému péče o duševní zdraví, protože znají úskalí systému stávajícího. Další oblastí, kde jsou lidé se zkušeností s duševním onemocněním zapojováni, je oblast vzdělávání, kdy jako peer lektoři předávají svoje zkušenosti s duševním onemocněním a zotavením, se systémem péče o duševní zdraví ostatním aktérům na poli duševního zdraví. Lidé se zkušeností s duševním onemocněním se zabývají i výzkumem v oblasti duševního zdraví, kdy jsou tito peer výzkumníci rovnocennými členy týmu a podílejí se na designu, ale i vyhodnocení a šíření výsledků těchto výzkumných aktivit. Lidé se zkušeností s duševním onemocněním se účastní i hodnocení poskytovaných služeb, kde se peer hodnotitelé zaměřují na otázky kvality a efektivity péče, dodržování lidských práv a na míru zotavení a zplnomocnění klientů těchto služeb. Jak ukazuje zahraniční zkušenost, je velice efektivním procesem zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním do poskytování péče v oblasti duševního zdraví. Tito peer konzultanti poskytují jedinečnou podporu lidem se zkušeností s duševním onemocněním. Peerská podpora je založena na hodnotách a principech, které plně respektují člověka se zkušeností s duševním onemocněním. Ze zahraniční literatury se ukazuje, že peerská podpora je efektivní intervencí a přináší benefity jak člověku se zkušeností s duševním onemocněním, který ji dostává, tak peer konzultantovi, který tuto podporu poskytuje, a nakonec přináší benefit i multidisciplinárnímu týmu, jehož je peer konzultant rovnocenným členem.
Protože je v rámci reformy velká snaha o zvýšení dostupnosti peerské podpory, a to hlavně ze strany lidí se zkušeností s duševním onemocněním, je součástí Národního akčního plánu pro duševní zdraví 2020 – 2030 Opatření 4.4.2 Zakotvit peer konzultanty v systému péče o duševní zdraví včetně úpravy legislativy a zajištění financování. V rámci naplňování tohoto opatření se ukázalo jako velmi potřebné vytvoření tohoto materiálu, který reflektuje situaci v peerství ve světě i v České republice. Tento dokument přináší hodnoty a principy peerské podpory a spolu s nimi i bariéry, na které peer konzultanti v rámci jejich práce narážejí. Znalost těchto bariér je důležitá proto, abychom věděli, jak v České republice pozici peer konzultanta definovat a legislativně ukotvit. Je velkou výzvou a příležitostí v českém procesu definování a ukotvování peerské pozice vyhnout se některým bariérám definovaných samotnými peer konzultanty ale i profesionály v oblasti duševního zdraví.
Tento materiál přináší i příklady dobré praxe zapojování peer konzultantů do systému péče o duševní zdraví v některých zahraničních zemích. V závěru dokumentu pak uvádíme současnou situaci v naplňování tohoto opatření v České republice. Materiál najdete v příloze tohoto článku.
RNDr. Dana Chrtková, Marie Součková a Bc. Kamil Rain