VIZDOM (NUDZ)
Včasné intervence u závažných duševních onemocnění (Národní ústav pro duševní zdraví)
VIZE
Usilujeme o zlepšení kvality života lidí v rané fázi závažných duševních onemocnění prostřednictvím rozvíjení specializovaných komunitních služeb. Zaměřujeme se na prevenci rozvoje duševních onemocnění, snížení počtu a délky hospitalizací u prvních epizod závažných duševních onemocnění a na prevenci ztráty zaměstnání osob ohrožených tímto typem onemocnění. Rozvoj komunitních služeb zvýší dostupnost a efektivitu zdravotně sociálních služeb a přinese prospěch nejen přímo těmto osobám, ale i jejich blízkým a celé společnosti díky snížení nákladů na zdravotní a sociální péči.
CÍLE
Hlavním cílem projektu je zlepšení kvality života lidí s rozvíjejícím se závažným duševním onemocněním, a to prostřednictvím zavádění specializovaných komunitních služeb, inspirovaných zahraničními zkušenostmi. V rámci projektu VIZDOM vznikne internetová poradna a tři regionální týmy zaměřené na včasnou detekci a včasné intervence zaměřené na podporu osob v raných fázích vážného duševního onemocnění. Činnost týmů bude průběžně sledována a evaluována. Na základě získaných zkušeností vzniknou doporučení pro další rozvoj služeb, které budou moct být využity v rámci reformy psychiatrické péče.
AKTIVITY
Zpracování analýzy českých a zahraničních zkušeností se službami včasných detekcí a včasných intervencí u závažných duševních onemocnění. Cílem je prozkoumat situaci na poli služeb včasné detekce a včasné intervence v Česku a nalézt příklady dobré praxe v zahraničí.
Výcvik tří týmů pro služby včasné detekce a včasné intervence. Výcvik týmů se bude opírat o nejlepší mezinárodní zkušenosti, bude konzultován s českými i zahraničními odborníky a jeho součástí bude zahraniční stáž.
Poskytování služeb včasné detekce a včasné intervence. Tyto služby budou poskytovat multidisciplinární týmy ve třech regionech. Činnost týmů bude probíhat po dobu tří let a měla by zahrnout zhruba 300 lidí s rozvíjejícím se závažným duševním onemocněním.
Evaluace služeb včasné detekce a včasné intervence. Součástí bude vyhodnocení efektivity nákladů služeb a analýza zkušeností zapojených aktérů (uživatelé služeb, terénní týmy, poskytovatelé služeb). Výstupem bude aktualizovaná metodika a doporučení pro další rozvoj služeb včasné detekce a včasné intervence pro lidi se závažným duševním onemocněním v ČR.
Více o projektu najdete ZDE.
Pátý ročník festivalu Na hlavu se koná zdarma on-line. Nabídne i tipy, jak si udržet duševní zdraví během pandemie covid-19
KLECANY - Národní ústav duševního zdraví spolu s iniciativou Na rovinu a Městskou knihovnou v Praze pořádá již pátý ročník festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu. Tématem letošního ročníku je Duševní zdraví versus pandemie covid-19. Pandemie logicky pozměnila i formát festivalu, který se přesouvá do on-line prostředí a pro diváky bude zdarma. Tematická nabídka bude opět velmi pestrá – od duševního zdraví dětí a mládeže přes rizikové pití alkoholu, mindfulness pro zdravotníky, spánek, až po poruchy příjmu potravy.
Duševní zdraví z mnoha úhlů
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: