Epidemie Covid 19
VZP rozšiřuje svůj program psychosociální podpory. Nově ho využijí i děti
Všeobecná zdravotní pojišťovna od 1. srpna 2021 rozšiřuje program, díky kterému mohou její klienti získat příspěvek na psychosociální podporu. Program vznikl jako jedno z opatření v oblasti péče o duševní zdraví pro druhou vlnu epidemie covid-19 nastavených Radou vlády pro duševní zdraví a klienti VZP ho mohli využít od 7. prosince 2020 do 31. května 2021. Pro pojištěnce byl připraven příspěvek na deset sezení u vybraného terapeuta a byl určen jen pro dospělé.
Konference "Vliv pandemie covid-19 na duševní zdraví" 12.3. od 10:00 hodin
Pandemie covid-19 s sebou přinesla velký tlak na duševní zdraví nás všech. Strach o blízké, ekonomická nejistota, izolace i dlouhodobě se táhnoucí neutěšená situace bez jasné vyhlídky na zlepšení s sebou nesou vlnu stresu, úzkostí, deprese a dalších problémů. Zároveň nelze očekávat, že až se epidemiologická situace zlepší, tyto potíže beze všeho odezní. Tomu, jaké duševní problémy nás trápí během pandemie, jak se s nimi snažíme bojovat i co přinese doba postcovidová, se bude věnovat Konference VZP s názvem Vliv pandemie koronaviru na duševní zdraví, kterou největší česká zdravotní pojišťovna přichystala ve spolupráci se Zdravotnickým deníkem na pátek 12. března od 10. do 14. hodin.
Až se sejdeme ve škole
Materiál pro mateřské, základní a střední školy k návratu dětí do škol po izolaci, spojené s pandemií onemocnění Covid – 19, vznikl ve spolupráci mateřské školy a jeslí Bambíno a základní školy Square, za podpory Poradny Vigvam.
Těšíme se do školy
Podpořme co nejlépe postupný návrat žáků do škol, aby se všichni co nejrychleji adaptovali na prezenční výuku. Uvědomme si, že žáci během distanční výuky mohli projít negativními zážitky spojenými se zvýšeným stresem, strachem a nejistotou, které současná doba přináší. Čas, který využijeme pro navrhované aktivity, se nám vrátí v podobě lepšího soustředění a motivace žáků i příjemnější atmosféry ve výuce. Pečujme také o sebe, každý den pro sebe udělejme něco hezkého. Níže uvedená praxí a výzkumem osvědčená opatření jsou nabídkou, ze které si můžete vybrat to, co nejlépe odpovídá vašim možnostem a potřebám vašich žáků, samozřejmě za podmínky dodržení aktuálních hygienických opatření.
Aktuální informace o koronaviru
Potřebné informace o problematice koronaviru najdete na webu Ministerstva zdravotnictví ČR - https://koronavirus.mzcr.cz/
1221 - linka první psychické pomoci
Období nouzového stavu v souvislosti s onemocněním COVID-19 či povinně nařízená domácí karanténa může pro někoho znamenat nepřiměřenou psychickou zátěž. Ministerstvo zdravotnictví proto spustilo pod číslem 1221 informační linku ke koronaviru, kde jsou poskytovány také služby první psychické pomoci. Linka je bezplatná a určena všem občanům. Provoz linky zajišťují zdravotničtí interventi a psychologové Systému psychosociální intervenční služby (SPIS), vycvičení pro komunikaci s lidmi zasaženými psychicky nadlimitní situací.
V koronakrizi rostlo domácí násilí. Hodně zasáhlo děti.
Bez krizových linek pomoci by se Česko v době nouzového stavu neobešlo. Do problémů se totiž dostali i lidé, kteří takovou pomoc dosud nikdy vyhledat nepotřebovali. Česko se v polovině března zastavilo, rodiny se podle pokynů vlády uzavřely ve svých domovech a kromě toho, že se řada lidí dostala do ekonomických problémů, přibylo také psychických potíží a domácího násilí.
Ministerstvo zdravotnictví ukončilo provoz linky první psychické pomoci 1212 volba 5
Po téměř třech měsících fungování ukončilo Ministerstvo zdravotnictví provoz linky první psychické pomoci. Linka byla zřízena 25. března v rámci celostátní infolinky 1212, volající se na ni mohli dovolat přes volbu 5. Za dobu svého trvání vyřídili intervenční pracovníci více něž 2 600 hovorů, z nichž třetinu tvořila intervence u lidí s psychickými obtížemi. V případě potíží se občané mohou dále obracet na specializované krizové linky.
Nezapomeňme kvůli koronaviru na ohrožené děti, upozorňuje vládní výbor
Pandemie koronaviru a karanténní opatření s ní spojená tvrdě dopadají nejen na podnikatele, ale také na rodiny s dětmi, zejména na ty znevýhodněné. Řada z nich se ocitá v hmotné nouzi či čelí výpadkům sociálních služeb pro práci s dětmi. Tyto služby jsou přitom pro sociálně slabší rodiny zásadní.
Ministerstvo zdravotnictví spouští plošné testování pracovníků domovů seniorů a sociálních služeb
V souvislosti s epidemií koronaviru a cílem eliminovat nákazu rizikových skupin spouští Ministerstvo zdravotnictví pravidelné testování u zaměstnanců domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatelů sociálních služeb poskytujících odlehčovací služby v pobytové formě. Dle metodiky vydané Ministerstvem zdravotnictví budou všichni pracovníci každých 14 dní testováni s použitím screeningových rychlotestů.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: