Destigmatizace (NUDZ)
Projekt destigmatizace usiluje o snížení stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním a zároveň o zlepšení přístupu lidí k duševnímu zdraví. Projekt je realizován pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví s finanční podporou EU, ESF: Operační program Zaměstnanost.
V rámci projektu vznikla iniciativa NA ROVINU, která realizuje řadu destigmatizačních aktivit. Významnou činností iniciativy je pořádání vzdělávacích destigmatizačních programů pro různé cílové skupiny.
Cílové skupiny:
- Lidé s duševním onemocněním
- Rodinní příslušníci lidí s duševním onemocněním
- Zdravotníci
- Pracovníci v sociálních službách
- Veřejná správa
- Komunity kolem Center duševního zdraví a lidí s duševním onemocněním
Programy pro uvedené cílové skupiny byly vytvořeny ve spolupráci se zkušenými odborníky na danou oblast na základě provedené analýzy potřeb. Efektivita všech programů je průběžně ověřována pomocí evaluace.
Aktivity projektu
- Tvorba metodiky destigmatizace
V rámci této aktivity bude vyvinut plán destigmatizace lidí s duševním onemocněním a psychiatrické péče v ČR. - Produkce destigmatizačních opatření
Obsahem bude pilotáž 6 opatření a 6 toolkitů, vytvoření jednotné vize, vizuální identity a následná aktualizace plánu destigmatizace na období 2. až 5. roku projektu - Podpora destigmatizace v regionech
Koordinovaná implementace destigmatizačních opatření v regionech. Bude poskytována metodická podpora pro jejich implementaci a bude probíhat jejich vyhodnocování. Zároveň proběhne trénink pracovníků sociálních a zdravotních služeb zaměřený na PR a komunikaci. - Podpora uživatelů a rodinných příslušníků
Obsahem této aktivity bude kontinuální zapojování a podpora uživatelů služeb a jejich rodinných příslušníků do procesů destigmatizace lidí s duševním onemocněním a psychiatrické péče v ČR. - Evaluace
V rámci této aktivity bude monitorován a vyhodnocován průběh realizace a efektivity projektu i realizovaných destigmatizačních a komunikačních programů a opatření.
Obecně se dá říci, že projekt řeší nutnost zajištění efektivní a na poznatcích založené destigmatizace lidí s duševním onemocněním a její komunikaci v ČR.
Většina lidí s duševní nemocí se dokáže včlenit do společnosti, pracovat, mít svou vlastní rodinu a naplňovat své zájmy a koníčky
Tento rozhovor vnikl ve spolupráci s webem www.produsevnizdravi.cz a zapojili se do něj zástupci týmu projektu Destigmatizace a Na rovinu: Ivan Chvalovský (PR specialista týmu Destigmatizace), Tereza Blažejovská (specialista destigmatizace se zaměřením na cílovou skupinu Uživatelé) a Markéta Vítková (specialistka destigmatizace).
Jak dlouho již poskytujete webináře s tématem duševního zdraví?
ICh: S online semináři neboli webináři jsme začali někdy v listopadu minulého roku. Projekt vznikl v reakci na vývoj pandemie koronaviru, avšak nějaký čas nám trvalo upravit naše programy do online podoby a zároveň také vytvořit nové.
Pátý ročník festivalu Na hlavu se koná zdarma on-line. Nabídne i tipy, jak si udržet duševní zdraví během pandemie covid-19
KLECANY - Národní ústav duševního zdraví spolu s iniciativou Na rovinu a Městskou knihovnou v Praze pořádá již pátý ročník festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu. Tématem letošního ročníku je Duševní zdraví versus pandemie covid-19. Pandemie logicky pozměnila i formát festivalu, který se přesouvá do on-line prostředí a pro diváky bude zdarma. Tematická nabídka bude opět velmi pestrá – od duševního zdraví dětí a mládeže přes rizikové pití alkoholu, mindfulness pro zdravotníky, spánek, až po poruchy příjmu potravy.
Duševní zdraví z mnoha úhlů
Jak skoncovat s „lidojemy“. Rušit ústavní péči lze prý jen pozvolna.
Hromadné nákazy v některých domovech seniorů obnažily rizika života v ústavech. Už více než tisícovka lidí se podepsala pod otevřený dopis, který žádá rychlejší přechod ke komunitním, terénním a ambulantním sociálním službám.
Pozvánka na konferenci CESTY K ZOTAVENÍ
Vážení přátelé,rádi bychom vás pozvali na již třetí ročník konference, kterou realizují lidé se zkušeností pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Konference se bude konat 20. listopadu 2019 ve velké posluchárně Národního ústavu duševního zdraví.
Letošní ročník bude trochu odlišný od předchozích ročníků, program je rozdělen na dva bloky – dopolední přednášky a odpolední workshopy.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: