Odborná garance
Příloha standardu akutní lůžkové psychiatrické péče
Tato příloha doplňuje požadavky stavebního, technického a věcného vybavení oddělení poskytujícího akutní lůžkovou psychiatrickou péči nad rámec platné legislativy vybavení lůžkových nemocničních oddělení.
Analýza úskalí funkce multidisciplinárních týmů a jejich možných řešení (z pohledu sdílení dat)
Řešení problematiky multidisciplinárního způsobu zajištění služby představuje tradiční problém, který je v rámci legislativy ČR již řadu let diskutován s ohledem na řešení fenoménu tzv. dlouhodobé péče. Řada druhů poskytovaných služeb totiž vyžaduje úzkou synergii zejména odbornosti sociální a zdravotní. To se v současné době projevuje zejména u služeb pobytových, u nichž je poskytovatel zodpovědný nejen za zajištění sociální složky služby (řešení nepříznivé sociální situace klienta ve vazbě na zjištěnou míru jeho závislosti na péči ze strany jiné osoby), nýbrž též za zajištění zdravotní (ošetřovatelské a rehabilitační) péče, která je nezbytná pro uchování zdraví a života klientů1, případně zajištění jejich základních životních funkcí v terminálním stavu2.
Zpráva o současné situaci ve vzdělávání psychiatrů a doporučení pro systémová opatření
Reforma psychiatrické péče si klade za cíl systematicky poskytovat koordinovanou, vzájemně propojenou péči, jejímž optimálním výsledkem bude zotavení pacienta široce definované v bio-psycho-sociálním kontextu. K tomu vznikne síť služeb, která zajistí kontinuitu péče, a to díky provázanosti a vysoké míře koordinovanosti, přičemž základním nástrojem bude multidisciplinární přístup. Reforma psychiatrické péče však znamená nejen změnu strukturální, například rozšíření nabídky intervencí pro duševně nemocné a jejich blízké o nové „nelůžkové“ formy péče, ale především změnu náhledu poskytovatelů zdravotnických služeb na potřeby a cíle lidí s duševním onemocněním.
Analýza stávající úpravy systému péče o duševní zdraví
Analýza obecných organizačně ekonomických a právních parametrů stávajícího stavu řízení krajských sítí péče o lidi s duševním onemocněním a formulování variantního popisu možných cílových stavů a kritických bodů předpokládaných organizačně právních postupů pro jejich dosažení.
Stávající stav a doporučení k dalšímu rozvoji sítě ochranného léčení
Ochranné léčení je ochranné opatření pro duševně nemocné pachatele protiprávních činů, které zavedl v Československu trestní zákon z r. 1950. Do té doby existovalo opatření „odkázání do ústavu pro choré vězně“ dle trestního zákona z r. 1921. A předtím u nás platilo rakouské trestní právo, které od 19. století začínalo diferencovat duševně nemocné pachatele.
Vzdělávací program specializačního vzdělávání v oboru všeobecná sestra-ošetřovatelská péče v psychiatrii
Cílem specializačního vzdělávání v oboru Ošetřovatelská péče v psychiatrii je získání specializované způsobilosti s označením odbornosti Sestra pro péči v psychiatrii osvojením si potřebných teoretických znalostí, praktických dovedností, návyků týmové spolupráce i schopnosti samostatného rozhodování pro činnosti stanovené platnou legislativou.
Statut a jednací řád Odborná rada a Výkonný výbor
Zde najdete aktuální znění (ze dne 18.11.2020) dokumentu "Statut a jednací rad Odborné rady pro odbornou garanci strategie reformy psychiatrické péče“ a "Statut a Jednací řád Výkonného výboru pro řízení implementace strategie reformy psychiatrické péče".
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: