Články
Setkání evropských psychiatrických sester v Praze

Psychiatrická sekce České asociace sester hostila 9. a 10. května setkání Evropské asociace psychiatrických sester Horatio. V Praze se na dvoudenním jednání sešly psychiatrické sestry ze 14 evropských zemí, aby vzájemně sdílely své zkušenosti a informovaly se o situaci v péči o duševní zdraví ve svých zemích. Na mezinárodní jednání pak navázala konference určená českým sestrám pracujícím na psychiatrii. Na té zazněly příspěvky o činnosti psychiatrických sester např. v Německu, na Faerských ostrovech, Islandu a dalších zemích. Jednání bylo organizováno s podporou Ministerstva zdravotnictví. Vedle zástupce odboru pro reformu psychiatrické péče Pavla Mičky, vystoupila také prezidentka ČAS Martina Šochmanová. Část programu byla věnována reformě péče o duševní zdraví v ČR.
Pozvánka na konferenci "PSYCHIATRICKÉ SESTRY V EVROPĚ"

Psychiatrická sekce České asociace sester, ve spolupráci s Evropskou asociací psychiatrických sester Horatio a Ministerstvem zdravotnictví ČR, si Vás dovolují pozvat na konferenci "PSYCHIATRICKÉ SESTRY V EVROPĚ - vzdělávání, praxe a zkušenosti".
Konference se uskuteční v úterý 10. května 2022 u příležitosti setkání zástupců evropských psychiatrických sester v Praze. Její program najdete v příloze.
Z nemocnic zpátky do života. Reforma psychiatrické péče naráží na nedostatek psychiatrů, peněz i bytů

Jak bude změna, na kterou česká psychiatrie čeká desítky let, vypadat? Proč k ní dochází právě teď? Co ukázala první etapa, a jak má vypadat pokračování? A jsou na ni připraveni „duševně zdraví“ Češi?
Pozvánka na Závěrečnou konferenci projektu CDZ II

Dovolujeme si Vás pozvat jménem Ministerstva zdravotnictví ČR na Závěrečnou konferenci projektu Podpora vzniku Center duševního zdraví II, která se uskuteční online dne 17. ledna 2022 od 9:00.
Připravili jsme pro Vás bohatý program, který Vás doufám zaujme a konference se zúčastníte. Konference je realizována v rámci Reformy péče o duševní zdraví a jejím cílem je informovat o projektu Podpora vzniku Center duševního zdraví II, jeho výstupech, evaluaci, dobré praxi i vizi do budoucna.
Odborná konference „REFORMA PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ A SPOLUPRÁCE S JINÝMI OBORY A PROFESEMI"

Ve dnech 13. a 14. října 2021 se v Jihlavě uskutečnila odborná konference „REFORMA PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ A SPOLUPRÁCE S JINÝMI OBORY A PROFESEMI", pořádána Ministerstvem zdravotnictví ČR v rámci projektu Deinstitucionalizace služeb pro duševně nemocné.
Dělníci reformy psychiatrie fungují, hůře je na tom spolupráce zdravotnictví a sociálních služeb

Reforma psychiatrie nese první ovoce, kdy brány psychiatrických nemocnic a oddělení opustily zhruba dva tisíce dlouhodobě hospitalizovaných pacientů. Současně se u řady dalších daří zajistit potřebnou péči, aniž by bylo nutné volit dlouhodobou hospitalizaci. Je to možné díky rozšiřujícím se centrům duševního zdraví, které vznikají v rámci reformy psychiatrické péče a nabízí multidisciplinární přístup. Spolupráce mezi zdravotnickou a sociální péčí v podobě komunitních služeb ale nefunguje vždy hladce. Propojit dva světy a dva systémy není snadné a vzájemná rovnováha je křehká. Právě komunitní služby by ale měly být páteří péče o duševní zdraví, a v tomto směru kráčí Česko správnou cestou, jak potvrzuje i Světová zdravotnická organizace.
Program konference „REFORMA PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ A SPOLUPRÁCE S JINÝMI OBORY A PROFESEMI"

Přinášíme Vám program odborné konference „REFORMA PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ A SPOLUPRÁCE S JINÝMI OBORY A PROFESEMI", která se uskuteční ve dnech 13.-14. října 2021 v EA Hotel Business v Jihlavě. Konference je pořádána v rámci projektu Deinstitucionalizace služeb pro duševně nemocné realizovaného Ministerstvem zdravotnictví ČR. Přední čeští odborníci a zástupci z praxe budou společně diskutovat na témata týkající se multidisciplinární spolupráce v oblasti psychiatrické péče, sociálních služeb, záchranného integrovaného systému, ochranných léčeb, primární péče a zaměříme se i na specifika péče o duševní zdraví dětí a seniorů.
PROGRAM:
Podzimní REFORMA je venku

Vychází magazín Reforma a přináší pestrou škálu témat. Úvodního slova se chopil ředitel české kanceláře WHO Dr. Srđan Matić a s blížícím se Světovým dnem duševního zdraví jsme pro vás připravili například i krátké zamyšlení Martina Anderse. Stav a výzvy v problematice ochranných léčeb pak zajímavě zpracoval Marek Páv a nechybí ani osobní rozhovor, tentokrát s Martinem Halířem, klinickým psychologem v terénu, který také odborně řídí organizaci Péče o duševní zdraví. Kromě aktualit z reformního i jiného dění představujeme v podzimním čísle zase další projektový tým reformy tentokrát trochu osobnějším pohledem spolupracovnice Stanislavy Kopecké.
Příjemné čtení za tým Reformy přeje,
Duševní zdraví pro všechny: a co to pro lidi znamená?

Přečtěte si anketu k tématu Světového dne duševního zdraví, které letos zní "Duševní zdraví pro všechny".
Ministerstvo zdravotnictví schválilo žádosti na uzavření nefinančního partnerství v rámci projektu Triple P

Ministerstvo zdravotnictví schválilo pět žádostí na uzavření nefinančního partnerství v rámci projektu Triple P. Cílem nově zaváděného programu pro pozitivní rodičovství je odborné proškolení zaměstnanců center a následné konání skupinových sezení s rodiči.
Program pro pozitivní rodičovství Triple P (z anglického Positive Parenting Program) je mezinárodně uznávaný program, který učí rodiče, jak budovat pevné rodinné vztahy, zvládat nevhodné chování a předcházet problémům při výchově dětí. Program byl úspěšně testován s tisíci rodinami během více než čtyřiceti let soustavného výzkumu.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: