MEERPS (NUDZ)
Metodika pro Evidenci Respektující Rozvoj Psychiatrických Služeb (Národní ústav duševního zdraví).
VIZE projektu byla nastavena:
Usilujeme o rozvoj systému psychiatrické péče založeného na evidenci, tedy o takové hospodaření s dostupnými lidskými, finančními a jinými zdroji, které přináší největší možný prospěch lidem s duševním onemocněním, jejich rodinám a společnosti jako celku.
CÍLOVÉ SKUPINY:
- Osoby sociálně vyloučené a osoby sociálním vyloučením ohrožené
- Poskytovatelé a zadavatelé sociálních služeb, služeb pro rodiny a děti a dalších služeb na podporu sociálního začleňování
- Orgány veřejné správy
- Veřejnost
CÍLE:
Hlavním cílem projektu je vytvořit komplexní metodiku pro na evidecni založený rozvoj psychiatrické péče v ČR a prosadit její užívání v praxi. Hlavního cíle bude dosaženo skrze následujících 9 podcílů:
- Ustanovit expertní znalostní platformu skládající se ze širokého spektra stakeholderů, a tím zajistit funkčnost a udržitelnost navržené metodiky.
- Ustanovit supervizní skupinu složenou z předních zahraničních odborníků z LSE, kteří budou dohlížet, radit a pomáhat v průběhu celého projektu
- Revidovat a vylepšit NUDZem vytvořený a v současnosti pilotovaný dotazník na spotřebu služeb klientem
- Vypočítat jednotkové náklady pro služby čerpané klientem a umožnit tak přiřazení ekonomických nákladů k jednotkám spotřebované péče
- Revidovat a vylepšit NUDZem vytvořený a v současnosti pilotovaný matrix dotazníků měřících efektivitu péče o lidi s duševním onemocněním
- Vybrat a pilotovat nástroj měřící zotavení u lidí s duševním onemocněním a začlenit ho do matrixu dotazníků
- Vytvořit postupy pro používání měřících nástrojů, které budou součástí výsledné metodiky, tak abychom zajistili jednotné používání s vysokou inter-rater reliabilitou
- Vycvičit mladou generaci výzkumníků v ekonomických evaluacích v oblasti duševního zdraví a zajistit tak udržitelnost vytvořené metodiky.
- Vytvořit přehlednou monografii popisující základní principy evaluací psychiatrických služeb
V projektu tak vznikla Metodická příručka pro evidenci respektující rozvoj psychiatrické péče (MERRPS), která má 2 části. První se soustředí na hodnocení systému psychiatrické péče jako celku a sleduje rozmanité ukazatele, od financování systému péče o duševní zdraví, přes strukturu dostupných služeb, až po počet lidí, kteří se neléčí pro duševní onemocnění. Tato část umožní hodnotit změny související například s reformou psychiatrické péče. Druhá část se soustředí právě na nákladovou efektivitu poskytovaných služeb a zavádí do praxe systematické hodnocení zdravotně-sociálních změn, které člověku poskytované služby přináší. (K přínosu viz V Česku chyběla ucelená metodika pro sledování efektivity psychiatrické péče. Změnu přináší projekt MERRPS — Národní ústav duševního zdraví (nudz.cz)).
Hodnocení psychiatrických služeb - MERRPS
Zde je dokument Hodnocení psychiatrických služeb Metodika pro evidenci respektující rozvoj psychiatrických služeb vytvořený Národním ústavem duševního zdraví. Základním východiska stanovuje ve svém úvodu:
"Předmětem projektu je vytvoření komplexní metodiky pro na evidenci založený rozvoj psychiatrické péče v ČR a prosadit její užívání v praxi.
Projekt MERRPS reaguje na skutečnost, že v České republice, podobně jako ve většině zemí střední a východní Evropy, není rozvoj péče o duševní zdraví založen na vědecké evidenci o efektivitě a nákladové efektivitě jednotlivých služeb a intervencí. V důsledku toho nedochází k transparentnímu alokování finančních zdrojů určených pro oblast péče o duševní zdraví.
Péče o duševní zdraví v České republice - MERRPS
Zde naleznete dokument Péče o duševní zdraví v České republice Metodická příručka pro evidenci respektující rozvoj psychiatrické péče zpracované Národním ústavem duševního zdraví.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: