Analýzy a studie
analýza: Zahraniční analýza komunitních týmů duševního zdraví
V souvislosti s kritikou ústavní péče se v řadě zemí západního světa začaly v šedesátých letech dvacátého století rozvíjet komunitní týmy duševního zdraví. Rozvoj těchto týmů umožnil přesunout péči o pacienty z ústavů do komunity.
Komunitní týmy duševního zdraví však byly v průběhu svého vývoje také kritizovány za nejednoznačné a někdy příliš ambiciózní cíle. Cílem kritiky byla i tendence zanedbávat lidi s nejnáročnějšími potřebami zdravotní a sociální péče.
analýza: Zahraniční analýza bydlení pro osoby s duševním onemocněním
V posledních letech se daří výrazně posílit spolupráci mezi lůžkovými a komunitními službami. Řada osob s duševním onemocněním, i těch, kteří byli v psychiatrických nemocnicích hospitalizováni mnoho let, dnes žije v běžnějších, normálnějších podmínkách, než jsou a mohou být v psychiatrických nemocnicích.
Běžné bydlení s adekvátní, individualizovanou a na zotavení orientovanou podporou, respektive jeho nedostatek, se nyní ukazuje jako jeden z nejkritičtějších článků dalšího pokračování reformy.
analýza: zahraniční dobré praxe v oblasti akutních a krizových služeb
Předmětem této analýzy je shrnutí hlavních témat a motivů, které byly předmětem prezentací a debat na webinářích zaměřených na téma zahraniční dobré praxe v oblasti akutních a krizových služeb. Tomuto tématu bylo věnováno hned několik webinářů a upřela se k němu pozornost nejen zahraničních expertů, ale také expertů domácích a dalších návštěvníků webinářů. Mezi hlavními přispěvateli a přednášejícími ze zahraničí patřili: John Jenkins, Paul Baker, Dr. Chris O’Connor, Dr. Kathryn Walters a Benna Waites (všichni z Aneurin Bevan University Health Board) a řada dalších.
studie: Výstupy ze zapojení zahraničních expertů
Součástí projektu multidisciplinarity byla i spolupráce se zeměmi s pokročilým procesem transformace. Kromě zahraničních stáží, jejichž výstupy jsou shrnuty v jiném dokumentu, jsme počítali s poměrně velkým počtem cest zahraničních expertů – tutorů do ČR. Pandemie covidu-19 tento plán překazila. Nicméně poměrně efektivní náhradou se staly online konzultace a webináře. V řadě případů byli naši zahraniční kolegové ochotni konzultovat i mimo rámec webinářů, účastnili se například i online setkání zacílených na rozvoj multidisciplinarity na úrovni krajů.
studie: Zahraniční stáže
Tento dokument se zakládá na autentických výstupech expertů z oblasti péče o duševní zdraví, kteří se v letech 2019 a 2020 zúčastnili odborných stáží v zahraničí. Zde měli možnost přímého kontaktu, získání zkušeností a navázání odborné spolupráce s dobrou praxí v zemích, kde již reforma péče o duševní zdraví proběhla. Konkrétně se jedná o Wales (UK), Německo a Irsko.
studie: Celý člověk - celý život - celostní systém
Lidé s duševním onemocněním chtějí mít vlastní cestu k zotavení pod kontrolou a chtějí, aby jim služby pomáhaly posilujícím způsobem v naplnění jejich cílů. Odborníci a služby by měli být nastaveni na to, aby byli schopni rozpoznat a využít schopnosti a přednosti lidí s duševními problémy. Proto byl vytvořen systém, přístup, který byl nazván Celý člověk – celý život – celostní systém (Whole person – whole life – whole system).
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: