Kvalita péče
Jednou z oblastí, na kterou se proces reformy psychiatrické péče zaměřuje, je kvalita péče a oblast naplňování lidských práv osob s duševním onemocněním. Tato je řešena na úrovni fungování služeb i samotné péče o pacienty a naplňování Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením. A to mimo jiné v návaznosti na projekt Světové zdravotnické organizace Quality Rights. Ve spolupráci s WHO proběhlo mapování kvality péče ve vztahu naplňování Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením v celkem 17 psychiatrických nemocnicích (PN).
V každé PN je působí pracovník Ministerstva zdravotnictví - manažer kvality, který spolu s vedením pracuje na nápravě zjištění v uvedeném mapování. V rámci procesu reformy psychiatrické péče nyní v PN probíhají vzdělávací programy, konzultace a tematické workshopy pro pracovníky PN k vybraným tématům implementace Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením, realizované prostřednictvím manažerů kvality.
Zároveň v listopadu 2019 proběhlo spuštění e-learningového programu WHO Quality Rights v české jazykové mutaci, který je určen všem zdravotnickým pracovníkům v oblasti péče o duševní zdraví, sociálním pracovníkům a studentům zdravotních a sociálních oborů. Ve spolupráci s WHO byl v červnu 2019 zahájen vzdělávací program zaměřený na prevenci užití omezujících prostředků v psychiatrii pro zdravotnické pracovníky psychiatrických nemocnic.
Byla vypracována analýza používání omezovacích prostředků v psychiatrických lůžkových zařízeních a ve spolupráci s WHO bylo realizováno školení k používání alternativních přístupů deeskalace krizových situací. K dispozici je také již nyní analýza právní odpovědnosti zdravotnických pracovníků i analýza užití režimových opatření v psychiatrických nemocnicích a další.
Na oblast naplňování kvality je navázána tvorba obecného standardu péče o duševně nemocné, doporučené postupy a vyškolení odborníků v oblasti kvality pro účely implementace změn. Celý systém bude poté integrován do stávajících systémů akreditace a certifikace služeb ve zdravotnictví a navrženy mj. i legislativní úpravy.
Základní principy jednání s lidmi s duševním onemocněním (nejen) v případě krize

Informační příručka pro pracovníky v pomáhajících profesích, přinášející základní principy jednání / komunikace s lidmi s duševním onemocněním (nejen) v případě krize.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: