Kdo za ní stojí?
V roce 2013 byl Ministerstvem zdravotnictví přijat strategický dokument Strategie reformy psychiatrické péče. Za reformou od počátku stojí Ministerstvo zdravotnictví, které ve spolupráci s dalšími aktéry realizuje jednotlivé kroky reformy.
Na realizaci se dále podílí Psychiatrická společnost ČLS JEP, která je od prvopočátku garantem reformy, zástupci dalších odborných společností, zdravotních pojišťoven, krajské a místní samosprávy, poskytovatelů sociálních služeb a zdravotních služeb, uživatelů péče a osoby se zkušeností s duševním onemocněním, osoby blízké a pečující o osoby s duševním onemocněním a zástupci Světové zdravotnické organizace. Do reformy péče o duševní zdraví jsou dále zapojeny i další resorty, a to po věcné stránce zejména Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva spravedlnosti, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstva vnitra.
Všichni výše uvedení aktéři se na reformě podílejí od roku 2013, a to v různé intenzitě.
Nejen výše uvedení aktéři byli zapojení do odborných, poradních a koordinačních orgánů pro Reformu péče o duševní zdraví.
Jednalo se zejména o Odbornou radu pro odbornou garanci strategie reformy psychiatrické péče (Odborná rada), jejímž úkolem je zejména řídit reformu po odborné stránce, poskytovat odbornou podporu dalším zapojeným osobám, vyjadřovat se ke koncepčním a strategickým materiálům vztahujícím se k péči o duševně nemocné atd. Seznam členů Odborné rady je uveden na internetové stránce Reforma psychiatrie - Složení Odborné rady. Dalším důležitý orgánem je Výkonný výbor pro řízení implementace strategie reformy psychiatrické péče (Výkonný výbor), který měl za úkol zejména operativní řízení projektů naplňujících reformu a řízení a koordinaci všech dalších konkrétních aktivit v rámci reformy. Seznam členů Výkonného výboru je uveden na internetové stránce Reforma psychiatrie - Složení Výkonného výboru.
V rámci Ministerstva zdravotnictví byly projekty reformy koordinovány v rámci odboru koncepcí a strategií a od roku 2020 pod oddělením pro reformu péče o duševní zdraví ve spolupráci s odborem evropských fondů a investic a dalších útvarů Ministerstva zdravotnictví.
Na mezirezortní úrovni se tématem duševního zdraví zabývala nejprve Rada vlády pro duševní zdraví, která od konce roku 2022 pokračuje pod názvem Národní rada pro duševní zdraví. Aktuální složení a další informace naleznete na internetové stránce Ministerstva zdravotnictví - Národní rada pro duševní zdraví.
Zapojení probíhalo i to v rámci pracovních skupin jako jsou Pracovní skupina k zajištění dostupnosti psychoterapie, psychoterapeutických a psychosociálních intervencí, Pracovní skupina pro dětskou a dorostovou psychiatrii nebo Meziresortní skupina pro dětské duševní zdraví. Informace o nich a dalších skupinách ministerstva zdravotnictví jsou uvedeny na internetových stránkách Portálu poradních orgánů, pracovních skupin a odborných komisí Ministerstva zdravotnictví.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: