Multidisciplinarita
Péče o lidi s duševním onemocněním prochází celosvětově výraznou proměnou. Velký důraz je kladen na naplňování a posílení jejich práv a kvalitu služeb, které jsou jim poskytovány. Je rozvíjen celostní model péče orientovaný na celkové zotavení a maximální integraci lidí s duševním onemocněním do běžného života. Změna je charakteristická i odklonem od péče ve velkých psychiatrických nemocnicích a rozvojem robustní komunitní péče. Velký význam je kladen na koordinaci a propojenost jak jednotlivých profesí, tak i jednotlivých typů podpory a služeb. Velmi důležitým prvkem moderní péče je mobilizace a dlouhodobé zapojení celé komunity a spolupráce s ní.
Dochází k posunu „paradigmatu“ v postoji a přístupu k lidem s duševním onemocněním. Lidé nejsou vnímáni jako „objekty“ charity, zdravotní léčby a sociální ochrany, ale jako „subjekty“ s právy, jako lidé, kteří jsou schopni uplatňovat nároky na tato práva a přijímat ve svých životech rozhodnutí založená na svobodném a informovaném souhlasu a být aktivními členy společnosti.
Nové paradigma přináší i nové výzvy pro spolupráci a organizaci v systému, kde komunitní péče duševního zdraví začíná fungovat skrze multidisciplinární týmy s kontinuálním propojením na akutní péči v dobře a jasně vymezených regionech.
Výzva na odborné stáže do zahraničí
Ministerstvo zdravotnictví České republiky vyhlašuje v rámci projektu „Podpora zavedení multidisciplinárního přístupu k duševně nemocným” výzvu na odborné stáže do zahraničí.
Multidisciplinární týmy reformy spojily síly s projekty Housing First. Výsledkem jsou byty s podporou a méně lidí na ulici
„Reforma měla k dispozici multidisciplinární týmy, ale chyběly jí byty, a teď se všechno propojilo“, vysvětluje v rozhovoru pro týdeník Respekt Vít Lesák, ředitel Platformy pro sociální bydlení. Celý rozhovor nejen o Platformě a projektu Housing first si můžete přečíst na tomto odkazu.
Zdroj: Respekt, 23.6.2021, autor: Klára Zajíčková
Metodika zavádění multidisciplinárního přístupu v péči a podpoře lidí s duševním onemocněním
V době, kdy téma multidisciplinárního přístupu je jedním z klíčových témat reformy psychiatrické péče, chceme otevřít širší rozpravu o tom, jak na konkrétním pracovišti a mezi pracovišti navzájem postupovat, aby byl naplněn koncept multidisciplinární spolupráce.
Multidisciplinarita - plány ke stažení
Počet multidisciplinárních týmů duševního zdraví se od února opět rozroste.
Výběrové řízení pro čerpání dotace a zahájení pilotního provozu úspěšně absolvovali další čtyři zájemci o provozování Multidisciplinárních týmů duševního zdraví (MTDZ). Multidisciplinární týmy budou poskytovat nejen zdravotní a sociální, ale i další služby ambulantního a terénního charakteru například pro seniory nebo pacienty s nařízeným ochranným léčením. Doplní je také dvě psychiatrické ambulance s rozšířenou péčí pro adiktologické pacienty.
Ministerstvo zdravotnictví skrze dotace podpoří péči o duševní zdraví pro seniory
Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhlásilo Výzvu k předkládání žádostí o dotaci v rámci Programu podpory nových služeb v oblasti péče poskytované multidisciplinárním týmem duševního zdraví pro seniory, do kterého se mohou hlásit poskytovatelé sociálních a zdravotních služeb, kteří mají zájem zajistit pilotní provoz multidisciplinárního týmu pro seniory v trvání 18 měsíců. Pilotní provoz je plánován ve dvou typech multidisciplinárních týmů, a to s denním stacionářem, kde je maximální možná výše dotace 11,6 milionů korun, a bez denního stacionáře s maximální výší dotace 9,5 milionů korun.
Dotační projekt MZ podpoří vznik ambulancí a multidisciplinárního týmu duševního zdraví pro děti a adolescenty
Přísnými kritérii uskutečněného výběrového řízení prošly celkem čtyři ambulance s rozšířenou péčí a jeden multidisciplinární tým duševního zdraví. V rámci dotačního programu mohou čerpat ambulance s rozšířenou péčí dotaci ve výši až 5,3 milionů korun, dotace pro multidisciplinární tým činí až 11,05 milionů korun. Svůj provoz by nová centra měla zahájit postupně do srpna tohoto roku.
Výzva k předkládání žádostí o dotaci v rámci Programu podpory nových služeb v oblasti péče poskytované multidisciplinárním týmem duševního zdraví pro seniory
Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhlašuje dne 28. května 2020 Výzvu k předkládání žádostí o dotaci v rámci Programu podpory nových služeb v oblasti péče poskytované multidisciplinárním týmem duševního zdraví pro seniory (dále jen MTDZ-S), do kterého se mohou hlásit poskytovatelé sociálních a poskytovatelé zdravotních služeb, kteří chtějí zajistit pilotní provoz multidisciplinárního týmu pro seniory v trvání 18 měsíců. Termín ukončení příjmu žádostí je určen na 30. 6. 2020.
Vzniknout mají 2 MTDZ-S. Jeden MTDZ-S vznikne se stacionářem, jeho maximální možná podpora činí 11 650 000,- Kč. Maximální možná podpora pro MTDZ-S bez stacionáře činí 9 500 000,- Kč.
Jak skoncovat s „lidojemy“. Rušit ústavní péči lze prý jen pozvolna.
Hromadné nákazy v některých domovech seniorů obnažily rizika života v ústavech. Už více než tisícovka lidí se podepsala pod otevřený dopis, který žádá rychlejší přechod ke komunitním, terénním a ambulantním sociálním službám.
Reforma péče o duševní zdraví na ČT 1 v pořadu Sama doma
Celý týden se budeme zabývat především naším duševním zdravím. Povídat si budeme o reformě péče o duševní zdraví, představíme si Centra duševního zdraví a také si řekneme, jakou úlohu mají komunitní a sociální služby v této problematice. Pořad můžete sledovat ZDE.
úterý 17.3.2020 – Centra duševního zdravíčást 1 – https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/220562220600042/video/756989
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: