Hromadné nákazy v některých domovech seniorů obnažily rizika života v ústavech. Už více než tisícovka lidí se podepsala pod otevřený dopis, který žádá rychlejší přechod ke komunitním, terénním a ambulantním sociálním službám.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) nevidí prostor k rychlému rušení velkokapacitních ústavů. K razantnějším krokům v oblasti tzv. deinstitucionalizace sociální péče jí přitom v reakci na koronavirovou krizi v otevřeném dopise vyzvalo hned několik domácích neziskových organizací. Rovněž řada akademiků a stovky dalších lidí, kteří v minulých dnech podepsali petici za rychlejší přechod od ústavů ke komunitním, terénním a ambulantním službám. Tak, aby mohli lidé i přes své stáří a hendikepy v maximální možné míře setrvat v přirozeném domácím prostředí.
„Sama chci, aby sociální služby šly směrem deinstitucionalizace. Koneckonců je tak i napsaná strategie přípravy na stárnutí společnosti, kterou jsem předložila. Tímto směrem jde i novela zákona o sociálních službách. Musíme si ale upřímně říct, že v současné chvíli není možné kompletní rušení všech zařízení a neděje se tak ani v zahraničí. Kdybychom měli kompletně deinstitucionalizovat, tak by to stálo stovky miliard, možná jednotky bilionů,“ reagovala Maláčová pro Seznam Zprávy na zmíněný otevřený dopis.
Poukazuje i na to, že i u nás k nahrazování ústavní péče jinými druhy služeb postupně dochází. „V Česku se rozvíjí chráněné bydlení, do kterého už z ústavní péče přešlo několik tisíc klientů. Zároveň se snažíme zařízení polidštit a co nejvíce je přiblížit domácímu prostředí. Balancujeme mezi tímto požadavkem a finančními kritérii,“ uvedla ministryně.
zdroj: SeznamZprávy
celý článek najdete ZDE.