Systém ochranného léčení
Ministerstvo zdravotnictví je realizátorem projektu Změna jako strategický nástroj zlepšení systému ochranného léčení v ČR (CZ.03.02.02/00/22_031/0004590) v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus, spolufinancovaného Evropskou unií z Evropského sociálního fondu.
Projekt plánuje do systému ochranných léčeb zavést dle principu „Risk-need-responsivity“ nástroje pro hodnocení rizika pacienta, které výrazně pomohou narovnat podmínky výkonu ochranných léčeb v jednotlivých zařízeních. Bude také zpřehledněn systém poskytování ochranné léčby a provedena standardizace postupů užívaných při ochranné léčbě skrze tvorbu a implementaci metodických pokynů, včetně zavedení potřebných školení. Součástí projektu bude i tvorba datové základny, která umožní lépe plánovat potřeby systému ochranné léčby.
Cílem projektu je nastavit rovné podmínky pro výkon ochranného léčení (OL) v ústavní i ambulantní formě skrze jeho standardizaci a zavedení hodnocení rizika (nebezpečnosti) pacienta.
To se stane prostřednictvím těchto dílčích cílů:
- Vytvořit metodické pokyny zaměřené na zvýšení kvality péče o lidi s nařízeným ochranným léčením, které budou cílit individualizaci péče na základě konkrétních rizik přítomných u daného nemocného. Tak bude nastavena jednotná standardizace výkonů a postupů ochranného léčení v různých typech zařízení.
Výstupem projektu budou tři typy metodických pokynů – pro lůžková zařízení, ambulantní zařízení a Centra duševního zdraví OL.
- Standardizovat a sjednotit nástroje pro měření rizikovosti a potřeb pro české prostředí. Po realizaci projektu bude pro využití v ČR plně připraveno 5 nástrojů hodnocení rizika - 3 již existující a 2 nové.
- Vytvořit vzdělávací základnu, která bude schopna edukovat odborníky napříč obory v „risk, need and responsivity principu“ (síť 16 lektorů), pilotně proškolit 108 osob, kteří nástroj uvedou do praxe.
- Vytvořit metodický postup pro sběr a vyhodnocení průchodnosti pacienta s nařízeným OL, aby bylo možné sledovat populaci nemocných s nařízených ochranným léčením z pohledu využívání zdravotních služeb, srovnat poskytovanou péči v jednotlivých zařízeních a hodnotit vliv uplatňovaných metodických opatření.
Předpokládaná doba realizace od 1. 9. 2024 do 31. 8. 2028.
Tento obsah je určen jen pro přihlášené uživatele.
Pokud nejste registrování, můžete se zaregistrovat.
Pokud jste zaregistrováni, prosím přihlašte se: