video: Péče o děti v ohrožení duševního zdraví; příklady dobré praxe Terst
Datum konání: 8.1.2021
Přednášející: Dr. Daniela Vidoni
Webinář byl realizován v rámci projektu Podpora zavedení multidisciplinárního přístupu k duševně nemocným, reg. číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0007038, hrazeného z prostředků Operačního programu Zaměstnanost.
Sumarizace webináře:
Zahraniční expertkou webináře na téma „Péče o děti v ohrožení duševního zdraví: Příklady dobré praxe“ byla italská psychiatrička Dr. Daniela Vidoni, která se ve své prezentaci zaměřila na přiblížení systému péče v Itálii (konkrétně regionu Furlánsko-Julské Benátsko) a sdílení dobré praxe služeb v oblasti péče o duševní zdraví pro děti a mládež v Terstu. Nejprve Dr. Vidoni charakterizovala region (1,2 mil. obyvatel, univerzita), relevantní italské zákony, dětské neuropsychiatrické služby a zkušenosti se službami pro děti v Terstu. Neuropsychiatrická onemocnění jsou stále častější a vyžadují včasnou intervenci. Asi 10-20 % dětí a mladistvých ve věku 0-17 má určitý psychický problém. 50 % psychických poruch u dospělých začalo v dětství. Mezi hlavní problémy nedávné doby, z nichž některé přetrvávají dodnes, zařadila přednášející: slabou dostupnost, věk počátku psychické poruchy se progresívně snížil, křehkost rodin a nebezpečí nezačlenění jedince do komunity, nutnost brát každého jako jedince, což se ne vždy dělo a mnoho klientů bylo chápáno v rámci celku. Dále nastínila legislativní vývoj v Itálii v posledním půlstoletí a zdůraznila některé významné zákony, jako například: „Zrušení diferencovaných tříd a zavření lékařsko–pedagogických institutů“ – pro slepé, hluché, či fyzicky postižené. Právo na vzdělávání nesmí být odepřeno žádnému postiženému člověku. Všechny děti v Itálii chodí do normálních škol a tam jsou různé stupně podpory a pomoci pro hendikepované děti, např. vychovatelé ap. Připomenut je také tvz. Basaglia zákon (1978) – brání ve výstavbě dalších psychiatrických nemocnic.
Stručně následně charakterizuje, jak funguje národní zdravotní systém v Itálii: Stát vydá směrnice a financuje regiony – ty mají tak kompetenci, co se týče organizace zdravotní a sociálně zdravotní. Proto existují malé odlišnosti v každém regionu. V každém regionu je ale stejný základ – střediska univerzitní, nemocniční a územní.
Furlánsko-Julské Benátsko má autonomní status, tzn. není financováno státem, ale z příspěvků – garantují primární zdravotní péči domácí, ambulantní a specializovanou. Zaručují zdravotní a sociální integraci obzvlášť v místech s vysokou počtem nezletilých a starších lidí.
Terst je rozdělen na 4 zdravotní okrsky a každý má asi 60 000 lidí. V každém okrsku je služba pro děti a dospívající, 1 rodinná poradna, 1 centrum duševního zdraví, jednotka sociální služby, jednotka služby pro drogově závislé a lékaři a pediatři – vše jen v oblasti duševního zdraví. V každém ze 4 okrsků jsou stejné služby, takže se mohou lehce domluvit a kooperovat spolu. Priorita služeb je chránit práva dětí a rodin a snaží se vyhnout tomu, aby byly poslány do komunit mimo region.
Za posledních 20 let byla snaha sjednotit do jedné velké služby např. fyzioterapii, logopedii a další. Každé z nich má funkce diagnózy, rehabilitace, prevence a léčby pro všechny oblasti lékařských potřeb dítěte. Když má dítě nějaké problémy, rodiče zavolají tuto službu a lékař přijde až domů. Ošetřovatelé jsou i ve školách, takže děti s cukrovkou, či nějakou medikací je mají vždy na dosah. Obecně je důraz kladen na kontinuitu mezi nemocnicí a územím.
Webinář byl zakončen debatou.