Video: Práce s duševně nemocnými v režimu Housing First ve Francii a v Holandsku
Datum konání: 11.6.2021
Přednášející: Mickael Puech, Raphael Bouloudnine
Webinář byl realizován v rámci spolupráce projektů Podpora zavedení multidisciplinárního přístupu k duševně nemocným (reg. číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0007038) a Podpora úspěšného šíření Housing First v ČR (reg.č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/19_098/0015290), hrazených z prostředků Operačního programu Zaměstnanost.
Sumarizace webináře: Zahraničními hosty webináře byli psychiatr Raphael Bouloudnine z Un chez d'abord v Marseille a sociální pracovník Mickael Puech z holandského HVO Querido, kteří pracují s cílovou skupinou lidí s duševním onemocněním nebo dualními diagnózami kombinovanými s životem bez domova. Tyto lidi dostávají do standardních bytů a pomáhají jim znovunabytý domov udržet s důrazem na zvýšení subjektivní kvality jejich života.
Lektoři nejprve představili koncept Housing First a poté projekty, na kterých pracují. Stručně se věnovali klíčovým principům Housing First: bydlení je lidské právo; volba a kontrola uživateli služeb; oddělit bydlení a léčbu; zaměření se na zotavení; minimalizace rizik; aktivní zapojení bez donucení; plánování zaměřené na osobu; flexibilní podpora tak dlouho, jak je potřeba.
Mickael Puech přiblížil činnost organizace HVO Querido, jejich spolupráci s městem Amsterdam a také principy, na kterých jejich práce stojí: sdílená zodpovědnost, jasné dohody, efektivní pravidla pro nepřípustné chování a podobně. Dále byl přiblížen kontext a vývoj projektů/zařízení organizace Un chez d'abord, která působí v různých městech Francie (Lille, Marseille, Paris, Toulouse). Hosté prezentovali konkrétní data z výzkumu týkajícího se efektivity projektů, vývoje míry zotavení a výsledků míry zlepšení kvality života.
Před závěrečnou diskusí se experti podělili o některé z nejpodnětnějších zkušeností svého profesního života. V kontextu Housing First musí být podpora založená na dovednostech, silných stránkách a volbách učiněných uživatelem, přičemž se jedná o většinou individualizovanou podporu flexibilními responzivními týmy, spoléhajícími na širší partnerství. Je potřeba navrhnout cílené intervence na denní bázi, v komunitě uživatelů a zapojovat co nejvíce peer pracovníky (jejich rozvoj je pro budoucnost velmi důležitý a musíme na něm pracovat).
Webinář zakončila diskuse expertů s účastníky.