video: Zapojování uživatelů
Datum konání: 27.11.2020
Přednášející: Sinead Fallon, John Jenkins
Webinář byl realizován v rámci projektu Podpora zavedení multidisciplinárního přístupu k duševně nemocným, reg. číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0007038, hrazeného z prostředků Operačního programu Zaměstnanost.
Sumarizace webináře:
Webinář na téma “Zapojování uživatelů” byl fórem pro sdílení odborných informací, dobré praxe, zkušeností a podnětů zástupců uživatelského hnutí a odborníků v oblasti duševního zdraví z České republiky i ze zahraničí. Lidi se zkušeností s duševním onemocněním z České republiky zastupovali především RNDr. Dana Chrtková, CSc. a Zbyněk Roboch, BA.; zahraničními hosty byli Sinead Fallon (Recovery Implementation Officer, Health Service Executive, Irsko) a John Jenkins (ředitel organizace IMHCN a dlouhodobý zahraniční expert projektu Multidisciplinarita). V úvodu webináře byla Johnem Jenkinsem zdůrazněná významná role hnutí uživatelů, které po celém světě již desítky let ovlivňují služby v oblasti péče o duševní zdraví a podílejí se na změně myšlení, praxe, vládních opatření a strategií. Zdůraznil zároveň, že snaha měnit (někdy) špatnou praxi a víra v to, že se člověk může zotavit, není jen záležitostí uživatelů služeb, ale taky jejich rodin; což charakterizoval jako výzvu a úkol do budoucna.
Na Johna Jenkinse navázali Dana Chrtková a Zbyněk Roboch, kteří stručně představili hnutí uživatelů v ČR a to, jakým způsobem jsou lidé s duševním onemocněním zapojováni v Reformě psychiatrické péče (na úrovni jednotlivých zařízení, krajů i na celostátní úrovni; prostřednictvím projektů Reformy psychiatrie na Ministerstvu zdravotnictví ČR; jako členové různých rad, institucí, koordinačních skupin atd.). Ve své prezentaci poukázala Dana Chrtková na to, že by potřeby lidí s duševním onemocněním měly být v centru péče a že zapojování lidí s duševním onemocněním do vývoje a hodnocení služeb zvyšuje jejich kvalitu. Uvedla taktéž hlavní principy Unie pro duševní zdraví (střešní organizace pro hnutí uživatelů) a různé druhy bariér a výzev, kterým lidé s duševním onemocněním ve svém každodenním životě čelí.
Sinead Fallon z Irska svou prezentaci začala přiblížením principů zotavení a celkového přehledu zapojení uživatelů do systému péče o lidi s duševním onemocněním v Irsku; například prostřednictvím fór pro zapojení (Engagement forums), místních iniciativ, výborů pro zotavení (Recovery committies), atd. Klíčovým irským legislativním dokumentem, na který poukázala, byl Národní plán pro zotavení 2018-2020 (The National Framework for Recovery). Tento dokument dle jejich slov staví na jasně deklarovaném úsilí irských uživatelů služeb, pečovatelů a poskytovatelů služeb, kteří posledních několik desetiletí budují služby duševního zdraví, jenž se více zaměřují na zotavení a které jsou o tolik vhodnější nejen pro uživatele služeb, ale i pro ty, kteří je poskytují. Sinead Fallon promluvila o své osobní zkušenosti s duševním onemocněním a systémem péče, jelikož jí byla před cca 20 lety diagnostikována bipolární porucha. Kromě procesu léčby a zotavování přiblížila také svou pracovní činnost a iniciativy, na kterých měla možnost v posledních letech pracovat. V rámci závěrečných poznatků zdůraznila, že je pro lidi s duševním onemocněním náročné zotavit ze svých symptomů, traumat, životních situací a událostí – je tedy potřeba zabránit nutnosti zotavení se ze způsobu péče (například z útlaku, závislosti, institucionalizace, vedlejších příznaků a fyzických zdravotních problémů, nepřítomnosti psychologické intervence, stigmatu, ekonomického strádání, marginalizace, paternalistické péči atd).
Po prezentaci následovala diskuse s účastníky webináře. Jako příklad dobré praxe z Irska Sinead Fallon v rámci diskuse představila velmi úspěšný projekt IPS (Individual Placement and Support), který pomáhá lidem s duševním onemocněním najít plnohodnotnou práci.