Jak vypadá realita života s duševním onemocněním? Příběhy lidí, kteří své diagnózy překonali a umí s nimi plnohodnotně žít.
Každý má ve svém okolí někoho, kdo si prošel psychickými problémy. Přesto má většina lidí ve společnosti velmi vágní představu, co duševní onemocnění ve skutečnosti znamená. Česká televize proto připravila devítidílný dokumentární cyklus autorských filmů Péče o duši, v němž přibližuje realitu života s duševním onemocněním prostřednictvím příběhů lidí, kteří ho překonali a umí s ním plnohodnotně žít.
„I díky pandemii jsme si najednou všichni uvědomili, jak jsme křehcí a že o duši je potřeba aktivně pečovat. Dlouho jsme hledali klíč k tématu. Nejdříve jsme chtěli postupovat podle diagnóz, nakonec jsme si ale uvědomili, že diagnóza není podstatná, je to jen taková nálepka, a vycházeli jsme z toho, jak kterákoliv duševní nemoc ovlivňuje náš život. Jaký má vliv na naši práci, vztahy, rodinu. Příběhy, které s námi diváci, kteří se ozvali na naši výzvu, sdíleli, byly autentické a silné. A tak jsme zaznamenávali v první řadě tyto příběhy,“ popisuje kreativní producentka Alena Müllerová.
V návaznosti na cyklus Péče o duši vznikla také série podcastů, zaměřených na problematiku péče o duševní zdraví. Poslechnout si je můžete ZDE.
Co nás čeká v psychiatrické péči - MUDr. Simona Papežová a MUDr. Martin Anders - dva špičkoví psychiatři a zároveň spolutvůrci reformy české psychiatrické péče komentují pacientské zkušenosti z cyklu dokumentárních filmů Péče o duši.
Moje duševní nemoc a život s ní - do života Pavlíny tragicky zasáhla akutní psychotická ataka jejího táty. Dana psychotickým stavům rozumí, naučila se s nimi žít. Pavlína Peniaško a Dana Chrtková
Lidská práva v psychiatrii - ocitnout se na psychiatrické klinice proti svojí vůli může být velké trauma. Co se s tím dá dělat? O právech psychiatrických pacientů s někdejším pacientem Zbyňkem Robochem, specialistou Národního ústavu duševního zdraví, a psychiatrickou sestrou z PN Bohnice Janem Běhounkem.
Sebepoškozování a jak z něj ven - Odkud se bere sebepoškozování mladistvých? Proč se teenageři řežou, bodají a jinak si ubližují? S Marií Vonzino z filmu Marie v hlavě a peer konzultantkou Markétou Vítkovou ze spolku Dialogos.
Umění terapie a terapie uměním - rozdávat lidem smích je velký nápor na psychiku. Hodně o tom vědí herec a režisér Miroslav Hanuš a Kateřina Uhlířová z Fokusu Praha.
Duální diagnóza - O Michalovi si všichni mysleli, že je feťák, než se v terapeutické komunitě zjistilo, že slyší hlasy a má schizofrenii. O duální diagnóze s Michalem Růžičkou a psychiatrem Martinem Jarolímkem.
Když moje dítě blázní - Matky psychicky nemocných dospělých dětí jdou po náročné cestě. Co potřebují od lékařů, co od společnosti a jak si pomáhají navzájem? Blanka Kašparová a Barbora Chrudinová