Na celém světě trpí lidé s duševním onemocněním, mentálním postižením a problémy se zneužíváním návykových látek nedostatkem kvalitní péče a porušováním lidských práv. Služby v oblasti duševního zdraví nezahrnují léčbu a praxi podloženou fakty, což vede k nízké míře zotavení. Stigma spojené s těmito stavy znamená, že tito lidé zažívají sociální vyloučení, odmítání a přehlížení ze strany společnosti. Falešné představy o lidech s tímto postižením – že nejsou schopni samostatného rozhodování nebo že nejsou schopni se sami o sebe postarat, že jsou nebezpeční nebo že mají být předmětem lítosti a sociální péče – způsobují jejich diskriminaci ve všech aspektech života. Nedostávají pracovní příležitosti, mají obtíže se získáním vzdělání i omezené možnosti žít naplněný, nezávislý život ve společnosti.
Ironií osudu zažívají lidé s duševním onemocněním, mentálním postižením a problémy se závislostí to nejhorší porušování lidských práv a diskriminaci ve zdravotnických zařízeních. V mnoha zemích je kvalita lůžkových i ambulantních zařízení špatná, někdy dokonce škodí a aktivně brání zotavení. Poskytovaná léčba má často za cíl spíše udržet uživatele a jejich stav „pod kontrolou‟, než zvýšit jejich nezávislost a zlepšit kvalitu jejich života. Uživatelé jsou považováni za „objekt léčby‟, nikoliv za lidské bytosti, které mají stejná práva a nároky jako kdokoliv jiný. Nemívají možnost konzultovat péči nebo plán na zotavení a často jsou léčeni proti své vůli. Situace v lůžkových zařízeních bývá často ještě horší: lidé mohou být celé týdny, měsíce a někdy i roky zavřeni v psychiatrických nemocnicích nebo zařízeních sociálních služeb, kde mají strašlivé životní podmínky a jsou vystaveni nelidské, ponižující léčbě, včetně násilí a zneužívání.
Aby bylo možné tuto situaci změnit, je naprosto zásadní zhodnotit a zlepšit kvalitu a dodržování lidských práv jak v ambulantních, tak lůžkových zařízeních. Rozsáhlé hodnocení zařízení napomůže určit problémy současné zdravotnické praxe a naplánovat účinná opatření pro zajištění služeb, které budou mít dobrou kvalitu, budou respektovat lidská práva, reagovat na požadavky uživatelů a podporovat samostatnost, důstojnost a právo na sebeurčení uživatelů těchto služeb. Hodnocení je důležité nejen pro nápravu předchozího zanedbávání a zneužívání, ale i pro zajištění účinných, efektivních služeb do budoucna. 1,2 Výsledky a doporučení na základě hodnocení kvality a lidských práv mohou navíc zajistit, aby budoucí politika, plánování a legislativní reforma respektovala a podporovala lidská práva.
Cílem této příručky WHO QualityRights Toolkit je podpořit země v hodnocení a zlepšování kvality a lidských práv v jejich psychiatrických nemocnicích a sociálních službách, které využívají osoby s duševní poruchou. Příručka je zaměřená na hodnocení a zlepšování kvality a lidských práv ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách pro osoby s duševní poruchou. Byla vypracována na základě rozsáhlého mezinárodního přezkoumání ze strany osob s duševním onemocněním a jejich organizací. Její pilotní testování proběhlo v zemích s nízkým, středním a vysokým příjmem a je určena k použití ve všech těchto oblastech nezávisle na úrovni příjmů.