Dospělých i dětí s psychickými potížemi přibývá, ale akutních lůžek i psychiatrů je v Česku málo. Mnozí pacienti tak musí na léčbu dlouho čekat. Zlepšit dostupnost i kvalitu péče mají moderní psychiatrické pavilony, které vznikají ve fakultních nemocnicích. Jen letos už jsou tři.
Ten poslední otevřeli 30.srpna 2022 ve Fakultní nemocnici Ostrava. Nabídne trojnásobný počet lůžek pro dospělé, první denní stacionář v zemi pro mladší školní děti, atrium s možností projít se venku i pro pacienty uzavřeného oddělení, více prostoru pro psychoterapie či tvořivé dílny. „Projekt nového pavilonu je jedním z výsledků reformy psychiatrické péče. Jeho otevření umožní zvýšit počet akutních psychiatrických lůžek pro dospělé z 24 na 66 a také významně rozšířit ambulantní péči o pacienty z regionu včetně dětí,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Havrlant.
„Za obrovský přínos považuji i vybudování prostor pro fyzio-, ergo- a arteterapii. Součástí budovy budou plně vybavené dílny pro práci s kovem, dřevem či zahradnickým materiálem, keramická dílna s pecí a hrnčířským kruhem i malá fotolaboratoř,“ doplnil.
První pacienty začne pavilon přijímat už příští týden, kdy se tam nastěhuje současné psychiatrické oddělení včetně dětské ambulance. „Zatímco dosud jsme ročně hospitalizovali asi 550 pacientů ve věku od patnácti let, nyní předpokládáme nárůst na 1 200 až 1 400. Ambulantně jsme zatím ošetřili kolem 3 500 lidí ročně a počítáme s navýšením asi na pět tisíc,“ uvedl primář psychiatrie Petr Šilhán.
Na noc doma
V nemocnici nikdy nebyla psychiatrická lůžka pro děti, protože chyběli dětští psychiatři. Nyní má nemocnice čtyři lékaře. Ti se budou od října věnovat kromě ambulance i pacientům stacionáře ve věku od šesti do dvanácti let, kteří budou potřebovat intenzivní léčbu. Zatím musí tyto děti opustit rodinu a ležet v Psychiatrické nemocnici Opava.
„Ve stacionáři, který je první svého druhu v zemi, ve dne poskytneme dětem komplexní ambulantní péči a na noc se vrátí domů. Až dvanácti dětem najednou se bude věnovat multidisciplinární tým složený z psychiatrů, psychologů, speciálních pedagogů, sociálních pracovníků a sester. Nové zázemí nám umožní poskytovat dětem intenzivní skupinovou i individuální terapii,“ nastínil Šilhán.
Novostavbu i vznik dětského stacionáře ocenil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, podle kterého je Ostrava třetím městem s moderním psychiatrickým pavilonem. „Denní dětský stacionář a péče multidisciplinárního týmu skvěle doplní péči o ty nejzranitelnější,“ řekl.
Pavilon vznikal 2,5 roku a stavební práce stály 396 milionů. I s vybavením dosáhly náklady 503 milionů s DPH, z toho 85 procent zaplatila Evropská unie, zbytek stát. Podobně financovaly stavby i další dvě velké české nemocnice.
Zdroj: