Součástí plnění strategického dokumentu MZČR Strategie reformy psychiatrické péče je, jako jeden z prioritních úkolů, transformace psychiatrických nemocnic v návaznosti na systémové změny v poskytování psychiatrické péče, i v návaznosti na rozvoj komunitních služeb.
Podstatným cílem je zlepšit kvalitu života lidem s duševním onemocněním. Kvalita života úzce souvisí s naplňováním lidských práv duševně nemocných. Proto je hlavním motivem Strategie reformy psychiatrické péče právě důraz na naplňování lidských práv duševně nemocných v nejširším možném výkladu.
Do období transformace přetrvávalo pojetí, že základem péče o duševně nemocné je péče poskytovaná na lůžku v PN. Hlavním cílem transformace bylo vytvořit nový, vyvážený systém péče o duševní zdraví, inspirovaný tak zvaným balanced care modelem. V něm služby reflektují priority pacientů/klientů a těch, kteří o ně pečují. Existuje vyvážený poměr mezi komunitními, ambulantními a nemocničními službami, přičemž služby jsou poskytovány co nejblíže bydliště a pokud možno v přirozeném prostředí pacienta/klienta. Intervence se zaměřuje jak na zmírnění příznaků duševní nemoci, tak na zvýšení samostatnosti, kvality života a rozvíjení schopností pacienta/klienta.
Prvním předpokladem byla změna myšlení a přístupu.
Transformace nikdy neznamenala a neznamená zrušení lůžkové péče, ale změnu v systému péče. Proces transformace nemocnic, resp. změna v systému a kvality poskytování péče je dlouhodobý proces, jehož pokračování je důležité.
V roce 2018 byly k projektu transformace přizvány všechny psychiatrické nemocnice v ČR. Transformace se účastnilo 16 psychiatrických nemocnic přímo řízených MZ a 3 nemocnice řízené krajem. V květnu a červnu 2018 vznikly v nemocnicích transformační týmy, které měly za úkol pod vedením gestora projektu připravovat a plánovat změny v PN v souladu se specifiky daného regionu či nemocnice. Čili směřovat k přesunu péče z psychiatrických nemocnic do komunity – do vlastního sociálního prostředí.
Zpočátku panovala značná nedůvěra ze strany PN. Jak pro management, tak pro zaměstnance, a často i pacienty bylo obtížné představit si změnu léta nastaveného systému. Často převládaly obavy provázené mýty o „snaze ušetřit“, “zrušit psychiatrické nemocnice“ nebo „propustit pacienty bez zajištěné péče“. Proto byl kladen velký důraz na vzdělávání a komunikaci reformních změn.
Hlavním úspěchem transformace je změna postojů managmentu i pracovníků psychiatrických nemocnic. Obavy a odpor k reformním změnám se transformovaly na intenzivní a konstruktivní spolupráci. Obrat ve smýšlení byl prvním předpokladem k úspěšným změnám, které reprezentují níže uvedená čísla. Změna v přístupu a myšlení také zajistila, aby transformace úspěšně pokračovala nadále v návaznosti na plnění NAPDZ.
V psychiatrických nemocnicích vzniklo 651 lůžek akutní péče, další budou vznikat v následujících letech a také očekáváme rozvoj akutní péče ve všeobecných nemocnicích.
V návaznosti na rozvoj kapacity terénních sociálních služeb, vzniku 30 Center duševního zdraví pro pacienty s těžkými průběhy duševního onemocnění s funkčním postižením se dařilo ( s využitím multidisciplinární spolupráce) snížit počty především dlouhodobě (nad 120 dní) hospitalizovaných pacientů.
V rámci projektu Deinstitucionalizace jsme se zavázali k snížení počtu lůžek následné péče na 7 732 v roce 2022 z původních 9 121 lůžek v roce 2012, uvedených v Mapování stavu psychiatrické péče. Tento závazek jsme splnili. K 31. 12. 2021 došlo ke snížení počtu lůžek následné péče na 7 375, tedy o 1 746 lůžek následné péče. Proběhla tedy redukce ve výši 19 % oproti plánované 15 % redukci. V roce 2022 je plánováno další snížení – na 7 197 lůžek následné péče.
V návaznosti na tuto systémovou změnu s větším zapojením komunitních služeb dochází k poklesu počtu hospitalizovaných pacientů. K 31. 12. 2021 bylo na lůžcích následné péče hospitalizováno o 26 % méně dlouhodobě hospitalizovaných pacientů než v lednu 2018. Pacientů s vážným průběhem duševního onemocnění s těžkým funkčním postižením (SMI) ubylo o 24 %, dlouhodobě (nad půl roku) hospitalizovaných o 31 %. Současně dochází k poklesu součtu ošetřovacích dnů v psychiatrických nemocnicích.
V systému existují 3 specializované psychiatrické nemocnice, které se věnují péči o pacienty s problematikou závislostí. Zde v návaznosti na koncepci adiktologické péče nedošlo k směřování k redukci lůžek. Kapacita těchto zařízení by měla být v dalších letech zachována. Jejich změny jsou především ve změně přístupu a pojetí péče (zejména individualizace péče), v oblasti kvality poskytované péče a v rozvoji jiných forem péče, než je péče lůžková.
Dále byly součástí procesu transformace 3 dětské psychiatrické nemocnice. Tyto vzhledem k absenci aktualizované koncepce a nedostatečnému rozvoji jakékoliv jiné péče o děti s duševním onemocněním nebyly směřovány k redukci lůžek následné péče. Pedopsychiatrické společnosti na základě výzvy ministra zdravotnictví na aktualizované koncepci pracují a mají z tohoto důvodu zřízenou vlastní pracovní skupinu jako poradní orgán ministra zdravotnictví. I pro oblast péče o děti s duševním onemocněním ovšem platí základní směřování reformních kroků k péči poskytované ve vlastním sociálním prostředí a co nejkratší době hospitalizace dětí s duševním onemocněním. Na tuto oblast nyní cílí několik opatření v NAPDZ.
Důležitou změnu přinesla komunikace s pojišťovnami. Výsledkem je nastavení plateb pojišťoven tak, aby odpovídaly skutečnému účelu poskytování péče v psychiatrických nemocnicích. Došlo k diferenciaci plateb za další typy lůžek tak, aby byly i touto cestou nemocnice motivovány léčit pacienty intenzivně, ale podstatně kratší dobu a v maximální míře spolupracovaly na předávání pacientů do CDZ a dalších služeb v přirozeném prostředí pacienta (mimo psychiatrickou nemocnici/léčebnu).
Transformace nemocnic by měla dále pokračovat směrem k rozvoji péče ve vlastním sociálním prostředí. Tam, kde je to relevantní a v souladu s legislativou, bude v nejbližších letech poskytována péče akutní. V PN v dalších letech zůstanou specializovaná oddělení pro pacienty s nařízeným ochranným léčením a další specializovaná oddělení.
Pokud bude docházet k rozvoji a efektivnímu využívání extramurálních služeb, bude nadále pokračovat redukce lůžek následné psychiatrické péče dle opatření v NAPDZ.
V následujících dokumentech nabízíme k pročtení informace o transformaci z jednotlivých psychiatrických nemocnic:
- PN Marianny Oranžské v Bílé Vodě
- PN Bohnice
- PN Brno
- PN v Dobřanech
- PL Červený Dvůr
- PN Havlíčkův Brod
- PN Horní Beřkovice
- PN Jihlava
- PN Kosmonosy
- PN Kroměříž
- DPN Louny
- PL Lnáře
- LNN Nechanice
- DPN Opařany
- PN v Opavě
- PL Petrohrad
- PL Šternberk
- DPN Velká Bíteš
- Albertinum OLÚ Žamberk
.