Od 1. června 2024 byla zahájena realizace projektu PodUP.
Smyslem projektu je podpořit lidi se zkušeností s duševním onemocněním v jejich zapojování do systému péče o duševní zdraví a částečně do hodnocení jeho kvality.
Dalším cílem je podpora hnutí lidí se zkušeností s duševním onemocněním a neformálních pečujících ve vybraných krajích tak, aby vznikla Krajská fóra uživatelů a Krajská fóra neformálních pečujících.
Projekt PodUP má celkem devět klíčových aktivit.
Klíčová aktivita KA 0 je aktivitou zaměřenou na vedení projektu, ve které se bude odehrávat především fungování odborného realizačního týmu. Aby se projekt neodkláněl od předpokladů Ministerstva zdravotnictví, je členem odborného realizačního týmu také vedoucí oddělení systémových reforem. Ostatní klíčové aktivity jsou naplněny věcným obsahem, tak aby se směřovalo k naplnění filozofie projektu.
Klíčová aktivita KA 1 se soustřeďuje na tvorbu metodiky plánování zapojování uživatelů a neformálních pečujících na v projektu definovaných úrovních: krajské, obcí s rozšířenou působností a poskytovatelů. Tato metodika bude volně poskytnuta všem 14 krajům ČR tak, aby se mohly při tvorbě krajských plánů zapojování uživatelů a neformálních pečujících tímto materiálem inspirovat.
Během naplňování klíčové aktivity KA 2 budou pro 4 spolupracující kraje (Plzeňský, Královéhradecký, Jihočeský a Jihomoravský) vytvořeny krajské plány zapojování uživatelů a neformálních pečujících, které budou vycházet z metodiky plánování zapojování uživatelů a neformálních pečujících. V rámci klíčové aktivity KA 2 vzniknou ve třech smluvních krajích (Plzeňský, Královéhradecký a Jihomoravský) Krajská fóra uživatelů a ve dvou krajích (Jihočeský a Královéhradecký) Krajská fóra neformálních pečujících. Smyslem krajských fór je setkání uživatelů nebo neformálních pečujících z jednotlivých krajů, definice potřeb ve vztahu k systému péče v daném kraji a volba strategie jejich přenášení do agendy jednotlivých krajů.
Zapojování uživatelů do systému péče je možné na různých úrovních. Uživatelé zapojovaní do přímé péče o lidi se zkušeností s duševním onemocněním - peer konzultanti pomáhají klientům pocítit naději v tom smyslu, že jejich zdravotní stav zatížen duševním onemocněním není definitivní, že jeho zlepšení je možné a že zotavení a návrat k plnohodnotnému životu je nejen možný, ale i žádoucí. Přes všechna omezení a úskalí způsobené duševním onemocněním mohou lidé žít spokojený, nadějeplný a přínosný život a zastávat v něm různé role. Uživatelé - peer lektoři, kteří vzdělávají kolegy, úředníky a profesionály přinášejí hlubší poznání principů zotavení a zplnomocnění lidí se zkušeností s duševním onemocněním, cest, které k nim vedou a motivují k ochraně a prosazování lidských práv, které by měly být naplňovány. Uživatelé, kteří zastupují lidi se zkušeností s duševním onemocněním a hájí jejich zájmy a práva - peer advokáti, jsou členy nejrůznějších rozhodovacích uskupení a spolurozhodují tak o vývoji systému péče o duševní zdraví na dané úrovni rozhodování. Hodnocení kvality péče v jednotlivých zařízeních se věnují uživatelé - peer hodnotitelé, kteří nabyli zkušenosti v hodnocení kvality péče a znají nejrůznější úskalí péče v jednotlivých typech zařízení. V projektu jsou peer konzultanti, lektoři, hodnotitelé a advokáti společně označováni za peer pracovníky. Ti se potýkají během své práce s nejrůznějšími překážkami a snaží se je efektivním způsobem překonávat. Získávají tak bohaté zkušenosti, které budou v rámci klíčové aktivity KA 3 využity ke sdílení dobré i problematické praxe v Platformě peer pracovníků. V této platformě vznikne také metodika „Jak se stát peer pracovníkem“, kde budou jednotlivé role peer pracovníků popsány. Vedle tohoto popisu bude vydefinována i cesta s jejími milníky (potřebné vzdělání, trénink, zkušenosti, kompetence), kterou si mohou jednotliví členové této platformy vydefinovat.
Jednotliví peer pracovníci potřebují získat pro své působení v systému péče o duševní zdraví potřebné znalosti, informace, dovednosti a kompetence. K tomu budou v rámci klíčové aktivity KA 4 vytvořeny celkem 4 vzdělávací programy, které umožní svou interaktivitou přípravu jednotlivých peer pracovníků na jejich peerskou dráhu.
Neformální pečující, kteří se účastnili přípravy projektové žádosti, vznesli potřebu vzdělávání neformálních pečujících v tom smyslu, aby zvládli zátěž, kterou onemocnění jejich blízkého přináší. Pro tento účel si vybrali implementaci vzdělávacího programu Prospect. Toto vzdělávání je věcným obsahem klíčové aktivity KA 5.
Krajské plány, které budou přinášet reálné možnosti zapojení peer pracovníků a neformálních pečujících, budou pilotovány v rámci klíčové aktivity KA 6, kdy bude z projektu metodicky i finančně podpořeno celkem 20 osob (peer pracovníků a neformálních pečujících) po dobu 20 měsíců, které budou zapojeny na různých pozicích v jednotlivých krajích. V rámci této klíčové aktivity bude vytvořen i vzdělávací program pro profesionály a pro studenty LF a VOŠ, který budou školit peer lektoři. Smyslem vzdělávání je prohloubení znalostí profesionálů a studentů v důležitých tématech v oblasti zotavení se z duševního onemocnění, o zplnomocnění, o sebe-stigmatizaci a stigmatizaci, diskriminaci lidí se zkušeností s duševním onemocněním, o nutnosti zapojování peer pracovníků a neformálních pečujících do systému péče o duševní zdraví a o jeho přínosech pro tento systém.
V rámci období 2017 až 2022 vytvořily jednotlivé psychiatrické nemocnice/léčebny své Plány kvality a dodržování lidských práv. Povědomí o plánech se od té doby prohloubilo a v rámci projektu tak ve dvou psychiatrických nemocnicích/léčebnách dojde k revizi jejich plánů Kvality a dodržování lidských práv, a to za účasti peer hodnotitelů (edukovaných v rámci KA 4) v tomto procesu. Během let 2017 až 2022 nebyl naopak kladen důraz na tvorbu obdobných plánů pro psychiatrická oddělení/kliniky všeobecných nemocnic a v nově vznikajících centrech duševního zdraví. Proto v rámci klíčové aktivity KA 7 vzniknou vedle revidovaných plánů i plány ve vybraných psychiatrických odděleních/klinikách a ve centrech duševního zdraví.
Klíčová aktivita KA 8 se v její části evaluace prolíná celým projektem. Součástí této aktivity je dvoudenní konference, která zhodnotí přínosy projektu, posdílí dobrou praxi, ale i problémy a bariéry, které se během projektu objevily.
Obsah projektu PodUP je bohatý a snahou týmu je obstát v jeho naplnění se ctí.
Informace o zahájení projektu PodUP byla zveřejněna také na Systém péče o duševní zdraví posílí lidé s vlastní zkušeností. Ministerstvo zdravotnictví odstartovalo projekt PodUP – Ministerstvo zdravotnictví (gov.cz).