Péče o pacienty v psychiatrických zařízeních je bezpochyby založená na principu plánování. Bývá stanoven léčebný plán, ošetřovatelský plán, plán zdravotně sociální v rámci sociálního šetření a další plány aktuálně reagující na potřeby a zdravotní stav pacienta (např. fyzioterapeutický, ergoterapeutický, psychoterapeutický, nutriční). Uplatnění principu individuálního plánování v celistvém pojetí je filozofií, která se do jisté míry odráží ve všech formách plánování zdravotní péče, neboť je zakotvena již v samotném kurikulu souvisejících vzdělávacích programů pro zdravotníky. Své limity mají tyto formy plánování v jisté omezenosti zdravotnickou orientací na problém (příznak, nemoc, postižení apod.), nikoliv na silné stránky jednotlivce. Je namístě očekávat, že odstraněním problému se zvýší kvalita života jedince. Současné trendy však poukazují na nutnost zapojení jednotlivce plnohodnotně do života s přihlédnutím k aktuálním možnostem. Tedy nejen odstranit problém, ale i využít potenciálu člověka a jeho okolí k rozvinutí těch možností, které zvýší předpoklady pro zotavení. Zde se ukazuje nezbytnost překročit hranice zdravotnického zařízení a do péče zapojit širší společenské formy pomoci založené na komunitním principu. Nutný vstup jednotlivce do zdravotnického zařízení má být přechodným řešením pro překlenutí zdravotních potíží, a to i v oboru psychiatrie. Vždy je nutno sledovat, co se odehrávalo před vznikem potíží a plánovat, co se bude dít po odeznění potřeby zdravotní péče. A zde se jednoznačně ukazuje potřeba multidisciplinárního přístupu nejen napříč obory ve zdravotnictví, ale i meziresortně.
Aby byla poskytovaná pomoc (péče, podpora, asistence apod.) účinná, musí být individualizovaná, plánovaná, kontinuální, ověřitelná a pro klienta výhodná, a to i v situaci, kdy se ocitá ve zdravotnickém zařízení, kterým je i psychiatrická nemocnice. Také zde by měl být uplatněn princip individuálního plánování se všemi jeho souvisejícími, nejen výše uvedenými aspekty. Efektivita individuálního plánování v psychiatrických nemocnicích je však v nemalé míře závislá na vytvoření vhodných podmínek jak personálních, tak organizačních.
Předkládaný doporučený postup Individuální plánování (včetně příloh) nabízí řešení výše uvedených úskalí s možným přesahem mimo psychiatrické nemocnice. Definuje minimální požadavky pro vytvoření vhodných podmínek k individuálnímu plánování a samotný princip péče povyšuje na běžnou součást poskytovaných služeb.
Mgr. Jan Běhounek
koordinátor pracovní skupiny pro tvorbu doporučeného postupu Individuální plánování