Duševní onemocnění postihne každého pátého Čecha. Někteří z nich se neléčí vůbec, část z nich zase končí nenávratně v léčebnách. Pomoci mají nově vznikající týmy psychologů, které se chtějí k pacientům dostat blíž a lépe je léčit. Reforma psychiatrické péče však naráží na nedostatek pracovníků a nejasné financování.
Nejčastěji lidé přicházejí k lékaři kvůli úzkosti nebo poruchám nálad. Lidé s těžšími formami poruch, jako je schizofrenie, často končí v psychiatrických nemocnicích a návrat do života je pro ně někdy až nemožný. Výzkumy navíc ukazují, že spousta lidí pomoc vůbec nevyhledá.
Podle odborníků skoro 1,5 milionu Čechů trpí takzvanou skrytou nemocností. Z psychiatrické studie z letošního roku například vyplynulo, že v případě úzkostných a afektivních poruch, kam spadají deprese či bipolární poruchy, se léčí jenom třetina lidí.
Změnit to má reforma psychiatrické péče připravovaná ministerstvem zdravotnictví. Podstatou jsou týmy odborníků – nazvané Centra duševního zdraví – složené z psychiatrů, psychologů, zdravotních sester a sociálních pracovníků.
Pokračování článku najdete na stránkách https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/dusevni-onemocneni-porucha-psychiatr-domaci-leceni-pece-centrum-zdravi-reforma.A190826_113240_domaci_pmk