Pravidelná pracovní setkání našeho odborného realizačního týmu (dále jen ORT) projektu PodUP zaměřujeme v prvních třech měsících na tyto tři klíčové aktivity:
- KA 1 - metodika plánování zapojování peer pracovníků a peer neformálních pečujících do systému péče na regionální úrovni
- KA 4 - vznik vzdělávacího programu pro peer pracovníky
- KA 5 - implementace české verze edukačního programu „Prospect“ – EUFAMI evropské federace sdružení rodin lidí s duševním onemocněním
Pod vedením gestorky projektu a koordinátorky 2 pracujeme v klíčové aktivitě KA 1 na tvorbě metodiky a vytvoření podmínek pro přímé zapojování peer pracovníků z řad uživatelů a peer neformálních pečujících do systému péče o duševní zdraví na krajské - regionální úrovni. Tato metodika bude koncipována tak, aby ji mohly využít všechny kraje ČR. V návaznosti na tuto vytvořenou metodiku vzniknou ve čtyřech spolupracujících krajích vzorové plány zapojování uživatelů a neformálních pečujících do systému péče o duševní zdraví. Velice si vážíme zapojení a spolupráce Plzeňského, Královéhradeckého, Jihomoravského a Jihočeského kraje do projektu PodUP.
Srpnové setkání pracovní skupiny projektu PodUP, bude především věnováno mapování stávajícího nastavení možností a reálných pozic pro zapojování uživatelů a neformálních pečujících do systému péče o duševní zdraví a hodnocení jeho kvality.
Hlavním nástrojem vytvořeným ORTem ke zjištění současného stavu jsou pečlivě a věcně vytvořené dotazníky pro členy pracovní skupiny PodUP, tedy zástupce krajů, poskytovatelů, obcí s rozšířenou působností, uživatelů a neformálních pečujících. Cílem těchto dotazníků bude zjištění, jak situaci v zapojování uživatelů a neformálních pečujících do systému péče o duševní zdraví na regionální i národní úrovni vnímají sami lidé se zkušeností s duševním onemocněním a neformální pečující.
Na základě vyhodnocení těchto dotazníků ORTem a ve spolupráci se všemi členy pracovní skupiny PodUP, vytvoříme metodiku výše zmíněného zapojování. Tím posílíme a účelně zvýšíme vliv peer pracovníků (lidí se zkušeností s duševním onemocněním) a neformálních pečujících na rozhodování o systému péče o duševní zdraví, včetně kontroly a zvyšování kvality poskytované péče a dodržování lidských práv lidí se zkušeností s duševním onemocněním při hospitalizaci i v rámci jejich veřejného života.
V rámci klíčové aktivity KA 4 pod vedením koordinátorky 3 vytváříme obsah vzdělávacích programů a harmonogram vzdělávání pro čtyři pracovní pozice peer pracovníka.
Peer pracovník je člověk s žitou zkušeností s duševním onemocněním, který se pohybuje v přímé péči o pacienty/klienty, vzdělává ostatní uživatele a ostatní osoby, zastupuje lidi se zkušeností s duševním onemocněním, participuje na hodnocení kvality poskytované péče v oblasti duševního zdraví.
Na základě těchto potřeb vzniknou čtyři vzdělávací moduly:
- Peer KONZULTANT
- Peer LEKTOR
- Peer ADVOKÁT
- Peer HODNOTITEL
Podrobné informace o aktivitě a průběhu vzdělávání peer pracovníků naleznete postupně na našem webu v sekci PodUP - VZDĚLÁVANÍ peer pracovníků v projektu PodUP.
Pozornost neformálním pečujícím je v první fázi projektu věnována v klíčové aktivitě KA 1, tedy v přípravě jejich zapojování do systému péče o duševní zdraví a hodnocení jeho kvality.
Další, velmi potěšující aktivitou projektu je forma vzdělávání a péče o ně, v klíčové aktivitě KA 5. Ta nabídne možnosti sebevzdělávání se, edukace, sebepéče a nácviku dovedností v péči o své blízké se zkušeností s různými formami duševního onemocnění. Edukace v těchto oblastech napomáhá zvýšení stability a životní úrovně celé rodiny.
Ve spolupráci s organizací sdružující neformální pečující z celé ČR Sympathea, o.p.s., bude v rámci této aktivity implementován edukační modul vzdělávání „Prospect“ evropské federace sdružení rodin lidí duševním onemocněním EUFAMI.
Tento program vznikl spoluprací členských organizací EUFAMI, tedy sdílením zkušeností a dobré praxe o lidi se zkušeností duševním onemocněním a jejich rodin v evropském měřítku.
Vzdělávací program Prospect obsahuje čtyři edukační moduly a naší snahou je implementovat všechny čtyři do systému vzdělávání nejen neformálních pečujících:
- Prospect RODINA A PŘÁTELÉ
- Prospect UŽIVATELÉ
- Prospect PROFESIONÁLOVÉ
- Prospect SPOLEČNÝ ZÁKLAD
Podrobné informace o aktivitě a jejím průběhu, vzdělávání a péče o neformální pečující, naleznete postupně na našem webu v sekci PodUP - SPOLEČNÉ VZDĚLÁVANÍ projektu PodUP.
V těchto dnech ORT finišuje v přípravách prvního jednání expertního a ústředního tělesa celého projektu PRACOVNÍ SKUPINY PodUP a MY, tým ORT, se těšíme na setkání jejích členů, průběh a výstupy!