Koncem srpna proběhlo první setkání Pracovní skupiny projektu PodUP.
Pracovní skupina je expertním a ústředním tělesem celého projektu. V rámci její činnosti budou vytvářeny materiály, které jsou důležité pro naplnění cílů projektu, jimiž jsou podpora a prohloubení zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním a neformálních pečujících na krajské úrovni, na úrovni ORP a na úrovni poskytovatelů služeb pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním.
V rámci činnosti dojde k úzkému propojení odborného realizačního týmu projektu a celé Pracovní skupiny PodUP. Odborný realizační tým je zodpovědný za tvorbu fyzických dokumentů, ostatní členové pracovní skupiny jsou zdrojem expertních znalostí a zkušeností. V těch případech, kdy budou ke vzniku komplexních materiálů potřeba odborné znalosti (např. z oblasti mezinárodních politik věnujících se problematice duševního zdraví, oblasti lidskoprávní či oblasti hodnocení kvality poskytovaných služeb), budou na jednání pracovní skupiny přizváni odborní experti projektu PodUP.
V úvodu programu pracovní skupiny PodUP představila Mgr. Ivana Svobodová, vedoucí oddělení systémových reforem odboru zdravotní péče MZ ČR, vznik, přípravu a hlavní záměr projektu.
Gestorka RNDr. Dana Chrtková, Csc., “srdce” projektu, představila členům pracovní skupiny cílové skupiny, pro které projekt vznikl, harmonogram klíčových aktivit, realizační tým a vysvětlila smysl a cíle samotné pracovní skupiny.
Jednotlivými koordinátorkami projektu byly blíže představeny jednotlivé klíčové aktivity, jejich význam, náplň, harmonogram a fáze realizace:
Mgr. Hanou Štěpánkovou - aktivity KA4, KA5, KA6
Mgr. Markétou Křečkovou - aktivity KA1, KA2.1, KA7
Hanou Průchovou aktivity - KA2.2, KA2.3, KA3, KA8
Nedílnou součástí tvorby obsahu metodik, plánů a dokumentů všech klíčových aktivit jsou zkušené metodičky Ing. Veronika Kvasničková a Mgr. Olga Jenovéfa Kapounová.
Managerka projektu BcA Anna Formánková, obhospodařující agendu finančního managementu projektu, kompletní PR a design, zasvětila členy pracovní skupiny do organizačních témat.
Nadšení členů Pracovní skupiny pro projekt je pro nás z ORTu velice povzbuzující a posilující pro jeho realizaci a naplnění cílů klíčových aktivit.
Pracovní setkání posílilo realizaci prvotních klíčových aktivit:
KA 1 - dotazníky pro KÚ, ORP, CDZ a poskytovatele péče pro následnou tvorbu metodiky plánování zapojování peer pracovníků a peer neformálních pečujících do systému péče na regionální úrovni
KA 2 - koordinace v založení Krajských fór uživatelé a Krajských fór neformální pečující ve vybraných participovaných krajích
KA 4 - revize a připomínková vzdělávacích programů pro peer pracovníky